Վենետիկի հանձնաժողովը ուրախ է շարունակելու համագործակցությունը ՀՀ իշխանությունների հետ
Վենետիկի հանձնաժողովը կոչ է անում ՀՀ իշխանություններին շարունակել բանակցությունները քաղաքական բոլոր ուժերի ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ` խուսափելու հետագա թյուրըմբռնումներից ու բարեփոխումների համար լայն դաշտ ապահովելու համար: Այս մասին ասված է Վենետիկի հանձնաժողովի` Սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ նախնական գնահատականում, որը հրապարակվել է հանձնաժողովի պաշտոնական կայքում:
Ինչ վերաբերում է դատական համակարգին առնչվող հատվածին, ապա Վենետիկի հանձնաժողովը կարծիք է հայտնել, որ չպետք է քաղաքական որևէ միջամտություն կատարվի դատավորների, ինչպես նաև Սահմանադրական դատարանի դատավորների հեռացման ու նշանակման գործընթացին:
«Վենետիկի հանձնաժողովը ուրախ է շարունակելու Հայաստանի իշխանությունների հետ համագործակցությունը այս կարևոր բարեփոխումների հարցում», -ասված է ՎՀ եզրակացության մեջ:

Венецианская комиссия рада продолжить сотрудничество с властями Армении
Венецианская комиссия призывает власти Армении продолжить переговоры со всеми политическими силами и представителями гражданского общества во избежание недопонимания и обеспечение более широкого поля для реформ. Об этом говорится в предварительной оценке Комиссии конституционным преобразованиям в Армении. Текст документа опубликован на сайте Венецианской комиссии.
Что касается части судебной системы, то Венецианская комиссия считает, что в процессе назначения и отстранения суде, в том числе, Конституционного суда, не должно быть политического вмешательства.
«Венецианская комиссия рада продолжить сотрудничество с властями Армении в вопросе этих важных реформ», - говорится в оценке.