Թ.Պողոսյան. Քաղհասարակությունը պետք է պատվիրի ու թելադրի քաղաքական օրակարգը
Քաղաքացիական հասարակությունը պետք է կարողանա պատվիրել ու թելադրել քաղաքական օրակարգը։ Այս մասին ասուլիսում հայտարարեց «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանը:
«Այն, ինչ տեսանք հունիսին Բաղրամյանում, իսկապես հաղթանակ էր, քանի որ քաղաքացիական հասարակությունը կարողացավ արթնացնել պետական մարմիններին, ստիպել, որ նրանք աշխատեն ու լուծումներ փնտրեն»,- ասաց բանախոսը:
Պատգամավորի խոսքով՝ այո, հատկապես 2008-ից հետո ունեցել ենք նաև անհաջող փորձեր, բայց   նոր սերունդը, ըստ Թևան Պողոսյանի, կարողանում է հարցեր բարձրացնել և դա ողջունելի է: Ու հենց այդ հիմքի վրա էլ պետք է ստեղծվեն հիմնադրամներ ու կազմակերպություններ, որոնք տարբեր սոցիալական խնդիրներ կլուծեն, հարցեր կբարձրացնեն.
«Քաղաքացիական հասարակության կարևոր գործառույթներից  մեկն է թույլ չտալ, որ պետական մարմինները քնեն»:
Վերադառնալով հունիսյան զարգացումներին` պատգամավորն ասաց, որ «Ոչ թալանին» նախաձեռնությունը էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացումը դարձրեց  քաղաքական օրակարգ, քանի որ երբ դժգոհություն ես հայտնում ողջ համակարգի դեմ, ապա դա արդեն քաղաքականություն է:
«Եթե ասեին՝ «Ոչ 7 դրամին» , ապա գուցե սոցիալական լիներ։ Բայց ես վստահ եմ, որ երիտասարդները ճիշտ քայլ են արել՝ դնելով ոչ միայն 7 դրամի խնդիրը, այլ ողջ համակարգի առողջացման խնդիրը»,- հավելեց Թ.Պողոսյանը:

Теван Погосян: Гражданское общество Армении должно диктовать политическую повестку
Гражданское общество Армении должно научиться диктовать политическую повестку, заявил депутат парламента от оппозиционной фракции «Наследие» Теван Погосян.
Он напомнил успехи, зафиксированные гражданским обществом Армении с 2008 г., в числе которых запрет на установление торговых павильонов в сквере Маштоца в Ереване, провал попыток повышения цен на проезд в общественном транспорте и др.
«Рад, что новое поколение способно озвучивать проблемы. Произошедшее в июне на проспекте Баграмяна – это победа, поскольку удалось пробудить госорганы, заставить их работать и искать решения», – сказал депутат.
Т. Погосян выразил надежду на то, что молодежь продолжит действовать в том же духе и впредь. По его словам, одна из важнейших функций гражданского общества – не давать госорганам возможности дремать.