Կանխվել է ադրբեջանական ԶՈՒ  կողմից ձեռնարկված՝ սահմանի խախտման փորձը
Հոկտեմբերի 1-ին, ժամը 22:30-ի սահմաններում, հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի հարավ-արևմտյան հատվածում` Երասխի ուղղությամբ, հայկական կողմի համար անհայտ պատճառներով Նախիջևանում տեղակայված ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումնրից մեկի կողմից ձեռնարկվել է պետական սահմանի խախտման փորձ, որն արդեն իսկ նկատվել է միջդիրքային տարածությունում և կանխվել է ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից: Տեղի ունեցած փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդը հետ է նահանջել: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայությունից:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը նախազգուշացնում է, որ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի նախիջևանյան ուղղությամբ լարվածության բացակայության պայմաններում  հակառակորդի կողմից իրադրությունը սրելու փորձերը խստագույնս պատժվելու են:

ВС Армении пресекли попытку нарушения госграницы подразделением ВС Азербайджана
Вооруженные силы Армении пресекли попытку нарушения государственной границы подразделением ВС Азербайджана.
«Размещенное в Нахичеване одно из подразделений ВС Азербайджана 1 октября в 22:20 по неизвестным для армянской стороны причинам попыталось нарушить государственную границу с Арменией на юго-западе в направлении населенного пункта Ерасх. Продвижение было замечено на межпозиционной территории и пресечено подразделениями ВС Армении. В результате перестрелки противник отступил», - сообщили в пресс-службе министерства обороны Армении.
Министерство обороны Армении предупреждает, что в условиях отсутствия напряженности на нахичеванском направлении армяно-азербайджанской государственной границы попытки эскалации ситуации со стороны Азербайджана будут жестко наказаны.