Գալուստ Սահակյան. Եթե այս համակարգն արատավոր է, բոլորս էլ դրանում մեր մեզքի բաժինն ունենք
Այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն անդրադարձավ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ նախօրեին հրապարակաված  հարցազրույցին.
«Ես կցանկանայի, որ դա ավելի բարձր արժևորումներով, քաղաքական գնահատականների ճանապարհ լիներ»,- բնորոշելով հարցազրույցն՝ ասաց Գալուստ Սահակյանը:
Նրա խոսքով՝ Ռոբերտ Քոչարյանը Հայաստանի երկրորդ նախագահն է և բնական է, որ պիտի ասեր իր կարծքիը սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ:
Անդրադառնալով հարցազրույցում Ռոբերտ Քոչարյանի օգտագործած «արատավոր համակարգ» բնորոշմանը՝ Գալուստ Սահակյանն ասաց.
«Եթե համակարգն արատավոր է, բոլորս էլ մեր մեղքի բաժինն ունենք, բայց չեմ կարծում, որ համակարգն այնպիսին է, որ կարելի է նման գնահատականներ տալ»:
Հարցին՝ արդյոք այս հարցազրույցով երկրորդ նախագահը չի՞ ազդարարել քաղաքականոթյուն վերադարձի մասին՝ ԱԺ նախագահն ասաց.
«Չեմ կարծում: Երևի թե շատ շտապողական տեքստ էր, որն իր խորքերով լիարժեք քաղաքական կոմնորոշումների դրվագ չունի»:

Галуст Саакян: Если эта система – порочна, то в этом есть доля вины всех
Сегодня председатель Национального Собрания РА Галуст Саакян на брифинге в парламенте обратился к оценкам второго президента Армении Роберта Кочаряна относительно конституционных реформ в стране в ходе опубликованного 6 октября интервью.
«Было бы желательно, чтобы бывший президент РА выступал с более высокими политическим оценками», - заявил Г.Саакян.
По его словам, Роберт Кочарян – второй президент Армении и естественно, должен был высказать свое мнение о конституционных реформах.
Касаясь использованной в интервью Робертом Кочаряном характеристики «порочная система», Галуст Саакян заявил: «Если эта система – порочна, то в этом есть доля вины  всех, но не считаю, что этой системе можно давать такую оценку».
В ответ на вопрос о возможности переизбрания Роберта Кочаряна президентом Армении, Г.Саакян сказал, что бывший глава государства не представитель РПА, а 2017 год наступит еще не скоро. «Политика выдвигает свои условия, но на данный момент не думаю, что РПА находится в поиске кандидатов», - сказал Г.Саакян.
По словам Галуста Саакяна, заявление Роберта Кочаряна – это «представленный в спешке текст, не содержащий полноценных эпизодов политической ориентации».