Լ. Զուրաբյան. Հայաստանի դրամավարկային քաղաքականությունն այսօր ադեկվատ չէ
Ըստ պաշտոնական սուտ տվյալների` գործազրկությունը Հայաստանում հասել է 30 տոկոսի, բնակչության ավելի քան 20 տոկոսն աղքատ է, մեր տնտեսությունն աղետալի վիճակում է  և այդ աղետը գնալով ահագնանում է, իսկ մեր կառավարիչները բացարձակապես չեն հասկանում, թե ինչ ասել է տնտեսական կառավարում: Այս մասին քիչ առաջ ԱԺ-ում հայտարարեց ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը՝  համոզմունք հայտնելով, որ տնտեսության ներկայիս վիճակը կապված է իշխանությունների կողմից ստեղծված մենաշնորհային իրավիճակից:
«Իշխանությունները ջախջախել են միջին օղակը և ստեղծել են մենաշնորհային թալանի համակարգ: Փակ մենշանորհային պայմաններում դրամի կայունացման քայլերով կառաջացնենք անվերահսկելի և խուճապային գնաճ, ինչը կնվազեցնի բնակչության կենսամակարդակը: Նման իրավիճակից խուսափելու համար պետք է տնտեսական միջավայր ստեղծել, ինչը ռեժիմը երբեք չի անի, քանի որ չի կտրի այն ճյուղը, որի վրա նստած է»,- հայտարարեց Լ. Զուրաբյանը:
Նա նաև նշեց, որ ռուսական ռուբլու անկումը ծանր վիճակի մեջ է դրել ՀՀ արտահանողներին, ինչպես նաև արտագնա աշխատանքի մեկնող մեր հայրենակիցներին:
«Հստակ է մեկ բան՝ Հայաստանի դրամավարկային քաղաքականությունն այսօր ադեկվատ չէ` առավել ևս հաշվի առնելով աշխարհում վերջին զարգացումները»,- հավելեց ընդդիմադիր պատգամավորը:

Левон Зурабян: В Армении проводится неадекватная кредитно-денежная политика
«По официальным данным, в Армении безработица достигла 30%, более 20% населения – в нищете, экономика в бедственном состоянии, а наши управляющие не имеют представления о том, что такое экономическое управление», - заявил сегодня в парламенте Армении руководитель парламентской фракции «Армянский национальный конгресс» Левон Зурабян.
По убеждению депутата, нынешняя ситуация в экономике обусловлена созданной властями монопольной системой.
«Власти уничтожили среднее звено и создали систему монопольного грабежа. В закрытых монопольных условиях шаги для стабилизации драма приведут к неконтролируемому паническому росту цен, что снизит жизненный уровень населения. Во избежание такой ситуации необходимо сформировать экономическую среду, чего власть никогда не сделает, поскольку не захочет срубить сук, на котором сидит», - заявил Левон Зурабян.
Депутат также отметил, что падение российского рубля поставило в тяжелую ситуацию армянских экспортеров, а также уезжающих из республики в поисках работы граждан.
«Можно четко сказать, что сегодня в Армении неадекватная кредитно-денежная политика, тем более, с учетом последних мировых развитий», - отметил депутат АНК.