Վարչապետ. Ես խնդրում եմ լինեք ակտիվ, որ վաղը չասեք` չնկատեցինք, չքննարկեցինք
Հանձնարարում եմ Էկոնոմիկայի, Գյուղատնտեսության, Բնապահպանության, Կրթության և գիտության նախարարություններին մեկ շաբաթվա ընթացքում  ներկայացնել ժամանակացույց  հարկային օրենսգրքի  քննարկումների վերաբերյալ: Այս մասին Կառավարության նիստին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը` ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանի կողմից հարկային նոր օրենսգրքի նախագիծը ներկայացնելուց հետո:
Հ. Աբրահամյանի խոսքով` նոր օրենսգիրքը երկարատև քրտնաջան աշխատանքի արդյունք է.
«Ֆինանսների նախարարությունը ներկայացրել է իր տեսլականը` համադրելով և համակարգելով  հարկերի հաշվառման, հաշվարկման և  վճարման պրակտիկան  տարբեր հարկերի  մասով, ինչպես նաև՝ միասնականացրել է բազմաթիվ սկզբունքներ»,- նշեց նա:
Կարևորելով նախագիծը՝ վարչապետը հայտարարեց, որ մինչև այս տարեվերջ քննարկումներն ու ձևակերպումները պետք է ավարտվեն, իսկ 2016 թ-ին այն կուղարկվի Ազգային Ժողով.
«Ես խնդրում եմ լինեք ակտիվ, որ վաղը չասեք` չնկատեցինք, չքննարկեցինք»,- հորդորեց վարչապետը:
Նշենք, որ հարկային նոր օրենսգրքի մշակման  համար  ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերել ԱՄՆ զարգացման գործակալությանը՝ USAID-ն։ Միջազգային կառույցները պահանջ են դրել, որ նոր օրենսգիրքը լինի հնարավորինս պարզ, տարընթերցումների տեղիք չտա։

В Армении начинаются обсуждения по проекту нового налогового кодекса
Премьер-министр Армении Овик Абраамян поручил министерствам охраны природы, экономики, сельского хозяйства, образования и науки представить в течение недели график обсуждений по проекту нового налогового кодекса.
Проект был представлен заместителем министр финансов Павелом Сафаряном.
«Министерство финансов представило свое мнение по проекту, сопоставив и скоординировав практику учета, сбора по части различных налогов, а также объединило множество принципов», - сказал О.Абраамян.
По его словам, новый проект является результатом долгой работы.
Премьер отметил, что до конца года обсуждения должны быть завершены, а в 2016 году проект должен быть отправлен в парламент.
Отметим, что для разработки проекта финансовое содействие оказал USAID. Требование международных структур сводится к тому, чтобы новый кодекс был ясным и не давал поводов для разночтений.