Մ. Ժան. Հայաստանը պետք է գիտակցի, որ մենակ չէ
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն այսօր ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակեպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԺ պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ Գալուստ Սահակյանը կարևորել է Ֆրանկոֆոնիայի 31-րդ համաժողովի անցկացումը Հայաստանում, ինչը վկայում է Հայաստանը Ֆրանկոֆոնիային կապող ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների կարևորության մասին:
Հանդիպման ընթացքում Գալուստ Սահակյանը կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին Ֆրանկոֆոնիայի կողմից ցուցաբերված լիակատար աջակցությունը, որը հերթական անգամ իր արտացոլումը գտավ Դակարի գագաթնաժողովի ժամանակ ընդունված Ֆրանկոֆոն տարածքում ճգնաժամային իրավիճակների, ճգնաժամից դուրս գալու և խաղաղության ամրապնդման վերաբերյալ բանաձևում: Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել տիկին Միկաել Ժանին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ հատուկ հայտարարությամբ հանդես գալու համար: Խորհրդարանի ղեկավարը հիշեցրել է, որ այս տարվա մարտի 31-ին ՖԽՎ եվրոպայի տարածաշրջանի սեկցիաների երևանյան համաժողովը միաձայն բանաձև է ընդունել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Իր հերթին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, բարձր է գնահատել Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը ՖԽՎ-ում: Միկաել Ժանը, անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանը, մասնավորապես ասել է.
«Հայաստանի պատմության այդ էջը ողջ աշխարհի համար է: Մենք պետք է միասին ամեն ինչ անենք, որ մարդիկ հիշեն, ճանաչեն և պայքարեն, որ այլևս նման բան չկրկնվի: Հայաստանը պետք է գիտակցի, որ մենակ չէ. մենք միասին ենք»:

Мишель Жан: Армения должна осознавать, что не одинока
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян сегодня принял делегацию, возглавляемую Генеральным секретарем Международной организации Франкофонии (МОФ) Мишель Жан.
Приветствуя гостей в парламенте, Г.Саакян подчеркнул важность проведения 31-й конференции Франкофонии в Ереване, что свидетельствует о серьезности институциональных отношений, связывающих Армению с Франкофонией.
В ходе встречи спикер парламента особо подчеркнул оказываемую МОФ поддержку усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ в вопросе мирного урегулирования карабахского конфликта, что нашло отражение в принятой на Дакарской ассамблее резолюции, касающейся кризисных ситуаций, выхода из кризиса и укрепления мира на пространстве Франкофонии.
Глава парламента поблагодарил Мишель Жан за выступление со специальным заявлением в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян. Галуст Саакян напомнил, что 31 марта сего года ереванский форум секций Европейского региона ПАФ единогласно принял резолюцию по Геноциду армян.
Генеральный секретарь МОФ Мишель Жан, поблагодарив за теплый прием, высоко оценила активное участие Армении в ПАФ. Обратившись к Геноциду армян, она, в частности, сказала: «Эта страница истории Армении – для всего мира. Мы вместе должны сделать все, чтобы люди помнили, признали и боролись, чтобы больше никогда подобное не повторилось. Армения должна осознавать, что не одинока, – мы вместе!»