Գործող սահմանադրությունը բացառում է Հայաստանի որևէ զարգացում. Դավիթ Շահնազարյան
«Գործող սահմանադրությունը բացառում է Հայաստանի էվոլյուցիոն որևէ զարգացում, թեկուզ այն իմաստով, որ գործող Սահմանադրությունը իշխանափոխության հնարավորություն չի տալիս: Մենք մի պետություն ենք, որտեղ 25 տարվա ընթացքում ընտրությունների միջոցով իշխանություն չի փոխվել: Մեր գործող Սահմանադրությամբ ընդդիմությունը, ոչ մի ընտրություն հաղթելով, իշխանություն չի վերցրել»,- «Սահմանադրական բարեփոխումները Հայաստանում»  հրավիրված քննարկման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց «Համաձայնություն» կենտրոնի ղեկավար, նախկին ՀՀՇ-ական Դավիթ Շահնազարյանը:
Հիշեցնենք, որ քննարկումը կազմակերպել է Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղը, որին մասնակցում են տարբեր հասարակական ու քաղաքական գործիչներ:
Ըստ Դավիթ Շահնազարյանի՝ օրինակները պարզ են ու շատ, բայց իր համար անհասականլի է այն, որ եթե խորհրդարանական ընտրություններում հաղթող ճանաչվի ընդդիմությունը, իսկ նախագահը մնա նույնը, ապա ինչպե՞ս են կողմերն աշխատելու:
«Պետք է հաղթել երկու համապետական ընտրություններում էլ, հակառակ դեպքում կառաջանա սահմանադրական ճգնաժամ: Եկեք հիշենք Սահմանադրական բոլոր փոփոխությունները` 1995թ., 2005թ.: Իհարկե, գաղտնիք չէ, որ Սահմանադրության փոփոխությունների հեղինակները` իշխանությունները, միշտ էլ փորձել են իրենց օգտին անել:
Բայց շատ հետաքրքիր է 1995-ի Սահմանադրության փոփոխությունները կիսանախագահական համակարգ էր ենթադրում, բայց նախագահի ուժեղ լիազորություններ էր ենթադրում. արդյունքում եղավ 1998 թվականի նախագահի հրաժարական: 2005-ի սահմանադրությունը հայտնի է` ինչ նպատակով է ստեղծվել. Տեղաշարժ կատարել նախագահի լիազորություններից դեպի վարչապետի լիազորություններ, դա շատ պարզ էր, որովհետև Քոչարյանը ծրագիր ուներ նման Սահմանադրությամբ  2007-ին իշխանության բերել իր ստեղծած «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, որը պետք չէ շփոթել ներկայիս ԲՀԿ-ի հետ: Բայց դա էլ չաշխատեց», -նկատեց  Դ. Շահնազարյանը:
Գործող սահմանադրությունից նա առանձնացրեց մի քանի կետ, որոնք, ըստ նրա, դրական են: Դրանցիցի առաջինն այն է, որ ընդդիմադիր ուժերը կարող են ընտրությունների միջոցով գալ իշխանության. «Թվում էր, թե այն ընդդիմադիր կամ արտախորհրդարանական ուժերը, որոնք ցանկանում են մասնակցել ընտրությունների ու գալ իշխանության, պետք է, որ ընդունեին այս, պետք է սա ձեռնտու լիներ: Իսկ մյուս՝ ավելի շատ կարևոր դրական կողմը փակում է նախկին նախագահների ճանապարհը գալ իշխանության»,-մանրամասնեց նա:
Դ. Շահնազարյանի համոզմամբ՝ այսօր գործող Սահմանադրությամբ թեև իշխանությունը կենտրոնացած է նախագահի ձեռքին, բայց շատ կարևոր է, որ առաջարկվող փոփոխություններով իշխանությունը բաշխվում է երկու անձերի միջև` նախագահի և վարչապետի, որոշ կարծիքներով՝ նաև ԱԺ նախագահի: «Սա կարծում եմ արդեն դրական է: Լավ է, որ պատգամավորները ստանում են հնարավորություն իրենց պահել ըստ իրենց խղճի` կարող են դուրս գալ խմբակցություններից»,- եզրափակեց նա:

Д.Шахназарян: Действующая Конституция исключает какое-либо эволюционное развитие Армении
«Действующая Конституция исключает какое-либо эволюционное развитие Армении, по крайней мере, в том смысле, что эта Конституция не дает возможности смены власти. Армения – государство, в котором в течение 25 лет власть не менялась посредством выборов. По действующей Конституции, оппозиция, одержав в победу на выборах, не приходила к власти», - такую точку зрения высказал сегодня руководитель Центра «Согласие», бывший член Армянского общенационального движения Давид Шахназарян в ходе обсуждения по теме «Конституционные реформы в Армении».
Отметим, что обсуждения организованы армянским филиалом Фонда имени Фридриха Еберта и в них участвуют различные общественные и политические деятели, выступающие «за» или «против» проекта конституционных реформ. На обсуждении присутствуют также члены Специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте Армении.
По словам Д.Шахназаряна, непонятно, как будут работать стороны в том случае, если на парламентских выборах одержит победу оппозиция, а президент останется тем же.
«Нужно одержать победу в двух общереспубликанских выборах, в противном случае возникнет конституционный кризис. Давайте вспомним все изменения в Конституцию – в 1995г., в 2005г. Конечно, не секрет, что авторы конституционных изменений – власти – всегда пытались сделать это в своих интересах», - отметил он.
В действующей Конституции Д.Шахназарян выделил некоторые положительные пункты. В их числе, по мнению Д.Шахназаряна то, что оппозиционные депутаты могут через выборы прийти к власти. «Кроме того, более важно, что закрыт путь к власти для бывших президентов», - уточнил он.
По убеждению Д.Шахназаряна, хотя согласно действующей Конституции власть сконцентрирована в руках президента, однако очень важно, что предлагаемые изменения предусматривают распределение власти между двумя лицами – президентом и премьером, а по мнению некоторых – также спикером парламента. «На мой взгляд – это уже позитивно. Хорошо, что депутаты получают возможность вести себя по совести и могут выходить из фракций», - заявил Д.Шахназарян.