Լևոն Զուրաբյանը քաջատեղյակ է իշխանությունների քաղաքական լաբորատորիային
ԱԺ «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը խոստանում է իրեն ուղղված բոլոր հարցերին պատասխանել, սակայն ինչպես ինքն է պնդում՝ «միայն գրավոր տարբերակով»:
Այսօր հրավիրված քննարկումից հետո, երբ քննարկման ընթացքում նա իր կողմից արված «բացառիկ» հայտարարությունների շարքին ավելացրեց ևս մեկով, լրագրողները նրանից հետաքրքրվեցին, թե որտեղից նրան այդ ինֆորմացիան, թե Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը Վենետիկի հանձնաժողովին կաշառել է, կամ՝  նոր Սահմանադրությամբ նախատեսվում է Գագիկ Հարությունյանին տալ ՀՀ նախագահի պաշտոնը, պատգամավորը նախ վստահեցրեց, թե այդ ինֆորմացիան ճշտված է:
«Ես բոլոր հարցերի պատասխաններն այսօր գրավոր կներկայացնեմ, դրան կից նաև ինձ ուղարկված նամակը: Մենք շատ լավ տիրապետում ենք նրանց քաղաքական լաբորատորիային և գիտենք, որ Գագիկ Հարությունյանը հենց այնպես չի խախտում Սահմանադրական դատարանի նախագահի իր առաքելությունը: Ինքը խախտում է, ինչն ակնհայտ է: Դա շահերի բախում է: ՍԴ նախագահը պետք է լիներ Սահմանադրության բացարձակ, չեզոք պահապանի դերում, դա է նրա գլխավոր առաքելությունը: Իսկ նա, ընդհակառակը, զբաղվում է նոր Սահմանադրության ակտիվ լոբբինգով»,- նկատեց ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորը:
Դիտարկմանը՝ դատախազությունն արագ արձագանքեց իր հայտարարությանը, Լևոն Զուրաբյանը նշեց, թե դատախազությունը նույնչափ արագ չգործեց նույն Մարտի 1-ի փաստահավաք խմբի եզրակացության մասով: «Նույնը կարող եմ ասել համակարգային կոռուպցիայի մասին 30 էջանոց հարցապնդման մասով՝ կոնկրետ փաստերով պետական պաշտոնյաների կաշառակերության մասին: Ինչո՞ւ այդ բոլոր հայտերի վերաբերյալ ոչ մի հետաքրքրություն չեք դրսևորել և ոչ մի փաստ չեք փորձել ուսումնասիրել: Ինչո՞ւ եք հիմա փորձում իրավական ընթացք տալ քաղաքական մեղադրանքին»,- ընդգծեց նա:
Ճշտող հարցին, թե այսինքն դա զուտ քաղաքական հայտարարությո՞ւն էր, Լ. Զուրաբյանն ասաց. «Բոլոր հարցերին կանդրադառնամ գրավոր»:

Левон Зурабян: Мы хорошо информированы о политической лаборатории властей
Глава парламентской фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Левон Зурабян обещает ответить на все адресованные ему вопросы, однако только в письменной форме.
Сегодня, после обсуждений по теме «Конституционные реформы в Армении», в ходе которых Левон Зурабян выступил с очередным громким заявлением, журналисты поинтересовались у депутата АНК, откуда у него информация о том, что «председатель Конституционного суда Гагик Арутюнян подкупил председателя Венецианской комиссии или Гагику Арутюняну обещали должность президента по новой Конституции».
В ответ глава фракции АНК заявил, что эта информация проверена. «Я сегодня представлю в письменной форме ответы на все вопросы, в приложении к этому – еще адресованное мне письмо. Мы очень хорошо владеем информацией об их политической лаборатории и знаем, что Гагик Арутюнян просто так не нарушает свою миссию председателя Конституционного суда. А он нарушает, что очевидно. Это столкновение интересов. Председатель Конституционного суда должен быть в роли абсолютного, нейтрального хранителя Конституции, – в этом его главная миссия. А он, наоборот, занимается активным лоббированием новой Конституции», - отметил Левон Зурабян.
На замечание о том, что прокуратура быстро отреагировала на его заявление, Левон Зурабян отметил, что прокуратура столь же быстро не действовала по части заключения  группы по сбору фактов о событиях 1 марта в Ереване. «Тоже самое могу сказать относительно 30-страничного запроса о системной коррупции – с конкретными фактами  коррупции государственных чиновников. Почему ко всем этим запросам не было проявлено никакого внимания и ни один факт не изучен? Почему сейчас пытаются дать правовой ход политическому обвинению?» - подчеркнул он.
На уточняющий вопрос, было ли это политическим заявлением, Левон Зурабян отметил: «Я на все вопросы отвечу письменно».