«Հրազդան Ցեմենտ» ընկերությունն ազատվեց շուրջ  510 մլն դրամ տույժերից
«Հրազդան Ցեմենտ» ընկերությունն ազատվեց շուրջ  510 մլն դրամ տույժեր վճարելու պարտավորությունից: Որոշումը կայացվեց Կառավարության այսօրվա նիստում:
Ներկայացնելով նախագիծը գործադիրին՝ Էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանն ասաց, որ ստեղծված իրավիճակի, այսպես կոչված, մեղավորը համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն է: Գործարանի հաշվիներն արգելափակված են, ընդհնաուր պատրքն էլ կազմում է մոտ մեկ մլրդ դրամ, գրավադրված է նաև գույքը՝ «ՎՏԲ Հայաստան» բանկում.
«Նախագծի ընդունումը հնարավորություն կընձեռի ընկերության գույքի և հաշվի վրայից հանել արգելանքը և «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲ ընկերության կողմից հավանության արժանացած ծրագրի բարեհաջող իրականացման արդյունքում` մարել ընկերության պարտքերը, և ստեղծել նոր աշխատատեղեր` ապահովելով հարկերի վճարման շարունակականությունը»,- նշեց Կ. Ճշմարիտյանը:

Компания «Раздан Цемент» освобождена от штрафа в 510 млн. драмов
Правительство Армении приняло решение освободить компанию «Раздан Цемент» от штрафа в 510 млн. драмов.
По словам министра экономики Армении Карена Чшмаритяна, долг завода составлял примерно 1 млрд драмов, счета оказались под запретом, имущество было заложено в банке «ВТБ Армения».
«Принятие решения позволит снять арест с имущества и счетов компании, и в случае успешной реализации одобренной ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» программы погасить задолженность предприятия, создать новые рабочие места, обеспечив непрерывность выплаты налогов», - сказал министр.
По его словам, вследствие резкого падения темпов строительства в Армении в годы мирового финансово-экономического кризиса компания работала с перерывами и накопила долги.