Վարչապետը հանձնարարեց աշխատանքից ազատել Արագածոտնի և Կոտայքի ՍԾՏԳ ղեկավարներին
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանին հանձնարարեց քննարկել Կոտայքի և Արագածոտնի Սոցիալական ծառայությունների տարածքային գործակալությունների ղեկավարներին աշխատանքից ազատելու հարցը: Վարչապետի նման հանձնարարությունը հասունացել է փետրվարի 2- ին տեղի ունեցած խորհրդակցությունից հետո, որում ներկայացվել էին Վերահսկիչ պալատի ուսումնասիրությունների արդյունքներն Արագածոտնի և Կոտայքի մարզերի ՍԾՏԳ-ում.
«Ինձ համար անընդունելի են այն արդարացումները, որ հնչում էին խորհրդակցության ժամանակ, դրանց մեծ մասն անհիմն են:  Հանձնարարում եմ Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանին՝ մարզպետների հետ քննարկել այդ հարցերը: Համոզված եմ, որ կան դեպքեր, որտեղ պետք է այդ պաշտոնյաներին ազատել զբաղեցրած պաշտոններից: Հանրությանը պետք է տեղեկացնել այդ ամենի մասին»,- հայտարարեց Հովիկ Աբրահամյանը:
Վարչապետը նաև ավելացրեց, որ իր համար ընդունելի է Վերահսկիչ պալատի խորհրդի որոշումը նմանատիպ ստուգումներ անցկացնել բոլոր սոցիալական ծառայություններում:
«Դա այն ոլորտն է, որտեղ անաչառությունը պետք է անպայման ապահովվի, ինչպես նաև մնացած բոլոր ոլորտներում»,- հավելեց երկրի վարչապետը:
Նշենք, որ Վերահսկիչ պալատը Կոտայքի մարզի նշված կառույցներում ստուգումներ է իրականացրել 2014 թվականի հունվարի 1-ից 2015 թ.-ի ապրիլի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում: 9 912 նպաստառու ընտանիքների 6 753 ստուգված գործերում ՎՊ-ն հայտնաբերել է 27 մլն 200 հազար դրամի 230 խախտում: Իսկ Արագածոտնում  ստուգումներն անցկացվել են 2014 թ.-ի հունվարի 1-ից 2015 թ.-ի հուլիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում, ուսումնասիրված 5 492 նպաստառու ընտանիքի գործերում հայտնաբերվել է 78 մլն 500 հազար դրամի 341 խախտում:

Премьер поручил наказать недобросовестных чиновников обладминистраций
Премьер-министр Армении на заседании правительства в четверг поручил наказать недобросовестных чиновников областных администраций.
Он заявил, что в ходе совещания в правительстве 2 февраля ему представили результаты исследований, проведенных Контрольной палатой в территориальных агентствах социальных служб Котайской области.
«Мы выслушали все стороны. Для меня неприемлемы оправдания, большая часть из которых лишена всяких оснований», - заявил Овик Абраамян, поручив министру территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Армену Ерицяну обсудить с губернаторами вопросы увольнений.
Глава правительства уверен, что есть случаи, которые требуют освобождения этих чиновников от занимаемых должностей. Абраамян поручил известить об этом общественность.
Он также назвал приемлемым предложение Контрольной палаты о проведении проверок во всех социальных службах. “Это та область, где должна быть обеспечена беспристрастность, как и, впрочем, во всех остальных сферах”, - сказал премьер.
Отметим, что Контрольная палата по итогам изучения 6 тыс 753 из 9 тыс. 912 получающих пособие семей в Котайке выявила 230 нарушений на 27 млн 200 тыс драмов, а в Арагацотне – 341 нарушение на сумму 78 млн 500 тыс драмов по итогам изучения 5 тыс. 492 дел.