Արցախում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին անհրաժեշտության դեպքում բնակարաններ կտրամադրվեն
Երևանի ավագանու  այսօր տեղի ունեցած նիստում նախքան օրակարգի հարցերին անցնելը Երևանի ավագանու անդամները քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի առաջարկությամբ նախ մեկ րոպե լռությամբ հարգել են ապրիլի սկզբին  առաջնագծում զոհված զինծառայողների և կամավորների հիշատակը:
Մինչ նիստի օրակարգի հարցերին անցնելը քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ավագանու անդամներին է ներկայացրել նաև այն միջոցառումները, որ իրականացրել և իրականացնում են Երևանի քաղաքապետարանի և վարչական շրջանների աշխատակազմերը Արցախի մեր հայրենակիցներին ու պաշտպանական բանակին, ինչպես նաև երևանաբնակ զոհված և վիրավոր զինվորների ընտանիքներին աջակցելու ուղղությամբ.
«Անշուշտ, բոլորիս պարտքն է լինել մեր հերոսների ընտանիքների կողքին, սատարել ու աջակցել նրանց և այդ ուղղությամբ մի շարք քայլեր արդեն իսկ ձեռնարկել ենք: Ապրիլի սկզբին Երևանի քաղաքապետարանը 100 տոննա պարենային աջակցություն է ցուցաբերել Արցախին, բացի այդ, 12 վարչական շրջաններն էլ իրենց հերթին անհրաժեշտ գույք, սնունդ, նաև շինանյութ են ուղարկել Արցախի իրենց գործընկեր քաղաքներին ու շրջաններին: Համոզված եմ՝ տեղյակ եք, որ իմ հանձնարարությամբ սոցիալական ապահովության վարչությունն արդեն ուսումնասիրում է երևանաբնակ զոհված և վիրավոր զինծառայողների ընտանիքների առաջնային կարիքները՝ մեր լիազորությունների շրջանակներում և հնարավորությունների սահմաններում դրանց լուծում տալու նպատակով: Նաև հանձնարարել եմ, որ անշարժ գույքի վարչությունն ուսումնասիրի առաջնագծում զոհված երևանաբնակ զինծառայողների ընտանիքների բնակարանային պայմաններն ու քաղաքապետարանի առկա հնարավորությունների սահմանում ներկայացնի հնարավոր առաջարկներ:  Ու երբ կունենանք արդեն այդ մասով հստակ տվյալներ, կնախապատրաստենք ավագանու համապատասխան որոշման նախագիծ, որն էլ, համոզված եմ, բոլորիդ կողմից կարժանանա հավանության»:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նաև տեղեկացրել է, որ համապատասխան հանձնարարական է տրվել  հանրակրթության վարչությանը՝ զոհված զինծառայողների հիշատակը հավերժացնելու նպատակով ուսումնասիրել և ներկայացնել այն դպրոցների ցանկը, որտեղ սովորել են մերօրյա հերոսները՝ տեղերում վերջիններիս հիշատակը հավերժացնող անկյուններ ձևավորելու նպատակով:
Քաղաքապետը նշել է, որ քաղաքապետի տեղակալներ Վահե Նիկոյանին և Արամ Սուքիասյանին էլ հանձնարարվել է քննարկել Երևան քաղաքի 2016թ. բյուջեի մշակութային միջոցառումների համար նախատեսված ֆինանսական միջոցների վերանայման և ազատված միջոցները մարտական գործողությունների մասնակից զինծառայողների ընտանիքներին  աջակցության նպատակով օգտագործելու հնարավորությունը:
«Զավակի, ամուսնու կամ հոր կորուստը ոչինչ չի կարող լրացնել, բայց մեր պարտքն է սատար կանգնել մեր զինվորների ընտանիքներին, լինել նրանց կողքին և մշտական ուշադրության կենտրոնում պահել»,- շեշտել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:

Мэрия Еревана окажет финансовое содействие семьям погибших и раненных военнослужащих
Члены Совета старейшин Еревана в ходе созванного 27 апреля заседания, до начала рассмотрения вопросов повестки дня, по предложению мэра столицы Тарона Маргаряна почтили минутой молчания память военнослужащих и добровольцев, погибших в зоне карабахского конфликта в апреле этого года. Об этом сообщает пресс-служба мэрии Еревана.
Тарон Маргарян представил членам Совета старейшин мероприятия, которые реализовали и продолжают осуществлять аппараты мэрии Еревана и административных районов столицы для содействия населению Арцаха и Армии обороны НКР, а также семьям погибших и раненых военнослужащих, проживающих в Ереване.
«Безусловно, наш долг – поддержать семьи наших героев, быть рядом с ними, и в этом отношении мы реализовали ряд мероприятий. В начале апреля мэрия Еревана направила в столицу НКР Степанакерт автоколонну с более чем 100 тоннами продовольствия. Помимо этого, все административные районы столицы в свою очередь отправили в районы НКР необходимые продукты питания, инвентарь и строительные материалы. Уверен, что вы в курсе того, что по моему поручению управление по социальному обеспечению изучило первоочередные нужды семей погибших и раненых военнослужащих, чтобы в рамках своих полномочий и возможностей мы смогли решить этот вопрос. Управлению недвижимостью было поручено изучить жилищные условия проживающих в Ереване семей погибших на передовой военнослужащих и в рамках имеющихся возможностей представить предложения. Когда будут готовы конкретные данные, мы подготовим соответствующий проект решения Совета старейшин, который, я уверен, будет вами одобрен и утвержден», - заявил мэр Еревана.
Мэр отметил, что своим заместителям – Ваге Никояну и Араму Сукиасяну – поручил обсудить возможность пересмотра финансовых средств, предусмотренных бюджетом 2016 года на проведение культурных мероприятий, и освободившиеся средства использовать для содействия семьям военнослужащих, которые участвуют в боевых действиях.
«Ничто не может возместить потерю сына, мужа или отца. Однако наш долг – поддержать семьи наших военных, быть рядом с ними и держать их в центре постоянного внимания», - подчеркнул Тарон Маргарян.