Մարինա Գրիգորյան. Քառօրյա պատերազմով Ադրբեջանը ցանկացավ մեզ հիշեցնել ապրիլ ամսվա խորհուրդը
Զուգահեռներ տանելով մերօրյա և 90-ականների Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների միջև՝ կարող ենք ասել, որ  25 տարի անց էլ վերջինս ցանկանում է համարյա նույնությամբ կրկնել իր ռազմատենչ գործողությունները՝ ավիրում է  հայկական գյուղերը, սպանում, ահաբեկում  խաղաղ բնակիչներին: Լրագրողների հետ  հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի ղեկավար Մարինա Գրիգորյանը:
Շարունակելով խոսքը՝ Մ. Գրիգորյանն ասաց, որ ապրիլի 30-ին լրանում է Ադրբեջանի իշխանությունների և խորհրդային ղեկավարության գորբաչովյան թևի կողմից Արցախը հայաթափելու «Օղակ» ռազմական գործողության 25-րդ տարելիցը.  «10 հազարից ավելի մարդ իրենց տներից դուրս են հանվել ու տեղահանվել»:
Ինչ վերաբերում է մեր օրերին, ապա նա ասաց. «Այս տարվա ապրիլյան քառօրյա պատերազմն իրականացնելով՝ Ադրբեջանն, ամենայն հավանականությամբ, ցանկացավ մեզ հիշեցնել ապրիլ ամսվա խորհուրդը, այն է՝ ցավ, մարդկային կորուստներ, պատերազմ»:
Ներկայացնելով նաև փաստեր՝ Մ. Գրիգորյանը հիշեցրեց, որ 25 տարի առաջ ապրիլի 10-ին Գետաշենում ադրբեջանցիները դպրոց գնալօս գնդակահարել են 10-ամյա Արամայիս Սահակյանին:
«25 տարի անց Մարտունու շրջանում ադրբեջանցիների կողմից սպանվեց 12-ամյա Վաղինակ Գրիգորյանը՝ կրկին դպրոց գնալու ճանապարհին»,- ասաց նա:
Եզրափակելով խոսքը՝ «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի ղեկավարն ասաց, որ անհրաժեշտ է ՄԱԿ-ի և այլ կառույցների ուշադրությունը հրավիրել տարածաշրջանի վրա.
«Պետք է այստեղ  ուղարկվեն հատուկ խմբեր, որոնք կուսումնասիրեն իրավիճակը, հետևություններ կանեն: Բոլոր ապացույցները կան Ադրբեջանի կողմից իրականացրած ռազմական հանցագործությունների մասին: Եթե 1991-ին, երբ Հայաստանը անկախ պետություն չէր, մենք կարողացանք այդքան իրավապաշտպան խմբեր բերել տարածաշրջան և ցույց տալ, թե ինչ է կատարվում, ապա այսօր դա պետք է անենք ավելի ուժեղ կերպով»:

Марина Григорян: Азербайджан в точности повторяет агрессивные действия 90-х
Проводя параллели между нынешними военными действиями Азербайджана и его действиями в 90-х, моно констатировать, что эта страна стремится практически в точности повторить свои агрессивные действия – разрушает армянские села, убивает, терроризирует мирных граждан.
Об этом заявила сегодня в ходе встречи с журналистами руководитель проекта «Обыкновенный геноцид» Марина Григорян.
М.Григорян отметила, что 30 апреля исполняется 25-ая годовщина военной операции «Кольцо» по этнической чистке Арцаха властями Азербайджана и горбачевским  крылом советского руководства. «Более 10 тысяч людей были выселены из своих домов и депортированы», - отметила она.
«Развязав четырехдневную апрельскую войну Азербайджан, скорее всего, намеревался напомнить нам символ месяца апрель – боль, людские потери, война. Прошло 25 лет, однако азербайджанцы  по тому же сценарию вторгаются в карабахские села, запугивают и истребляют людей», - сказала М.Григорян.
В подтверждение М.Григорян напомнила о том, что 25 лет назад 10 апреля азербайджанцы расстреляли в Геташене по пути в школу 10-летнего Арамаиса Саакяна.
«Спустя 25 лет в Мартунинском районе азербайджанцами был убит 12-летний Вагинак Григорян, опять по дороге в школу», - сказала она.
Она отметила, что исторические параллели настолько очевидны, что кажется, что «здесь имеет место какой-то ритуал, что, возможно, для нас является напоминанием».
Марина Григорян заявила, что времена изменились, Армения уже независимое государство и должна обратиться по поводу этих инцидентов в ООН и другие международные структуры.