Վ. Բաղդասարյան. Կարծես թե, Ադրբեջանը Հայաստանի առաջ քաշած հարցերը քննարկման առարկա է դարձնում
Հայաստանը երբեք չի հրաժարվել ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցություններից, և եթե բավարարվեն առաջ քաշված երեք պայմանները, կրկին կվերադառնանք բանակցություններին: Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը:
«Մենք կոչ ենք անում, որպեսզի Ադրբեջանը հարգի հրադադարը, ցանկանում ենք երաշխիքներ ստանալ, որ հետագայում ևս Ադրբեջանը չի գնա հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու քայլին: Մենք ասում ենք, որ հարկավոր է շփման գծում ﬕջադեպերի հետաքննության ﬔխանիզմ ներդնել, որպեսզի հնարավոր լինի պարզել, թե իրականում ով է սադրիչն ու ագրեսորը: Մենք նաև ասում ենք, որ պետք է տրվեն հասցեական գնահատականներ»,- ասաց ՀՀԿ պատգամավորը:
Նա դժվարացավ հստակ պատասխանել՝ արդյոք Ադբեջանը կգնա ընդառաջ Հայաստանի առաջ քաշած պայմաններին, սակայն նկատեց, որ այդ հարցերը քննարկման առարկա են դարձել: «Ես չեմ կարող անկանխատեսելի Ադրբեջանի փոխարեն պատասխանել այդ հարցին, բայց, կարծես, նրանք այս հարցերը քննարկման առարկա են դարձրել: Նախկինում անգամ չէին էլ ցանկանում քննարկել»,- ասաց նա:
Պատգամավորի խոսքով՝  հայկական կողﬕ առաջ քաշած երեք առաջարկներից և ոչ ﬔկն անհավանական չէ, որքան անհավանական են եղել կազանյան փաստաթղի քննարկման ժամանակ Իլհամ Ալիևի առաջ քաշած 10 առաջարկները, որոնց իրական նպատակը եղել է բանակցային գործընթացի տապալումը:
«ԼՂ հարցում Հայաստանի քաղաքականությունը փոփոխությունների է ենթարկվել քառօրյա պատերազﬕց հետո, որի վտանգը դեռ չի էլ անցել, բայց բանակցությունները կլինեն միայն այդ երեք նախապայմաններն ընդունելու դեպքում: Եթե  նստում ենք բանակցային սեղանի շուրջ, իսկ սահմանին ﬔր զինվորը զոհվում է, ﬔզ նման բանակցություններ պետք չեն»,- եզրափակեց Վահրամ Բաղդասարյանը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 28-ին կայացած ՀՀԿ ԳՄ նիստում կուսակցության նախագահ, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի շուրջ բանակցային գործընթացի վերսկսման համար անհրաժեշտ է կյանքի կոչել երեք քայլ:

Ваграм Багдасарян: Армения вернется за стол переговоров, если будут удовлетворены выдвинутые три условия
29/04/2016 19:18
Армения никогда не отказывалась от переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта и если будут удовлетворены выдвинутые три условия, вновь вернется к переговорам. Об этом заявил сегодня в парламенте Армении руководитель фракции Республиканской партии Армении (РПА) Ваграм Багдасарян.
«Мы призываем, чтобы Азербайджан уважал режим перемирия, хотим получить гарантии того, что в дальнейшем Азербайджан также не предпримет шаги для решения конфликта военным путем. Мы говорим, что необходимо внедрить механизм расследования инцидентов на линии соприкосновения, чтобы можно было выяснить, кто в действительности провокатор и агрессор. Мы также заявляем, что должны озвучиваться адресные оценки», - сказал депутат РПА.
Он затруднился ответить на вопрос, пойдет ли Азербайджан навстречу выдвинутым Арменией условиям, однако отметил, что эти вопросы стали предметом обсуждений. «Я не могу ответить на эти вопросы вместо непрогнозируемого Азербайджана, однако, кажется, они сделали эти вопросы предметом обсуждения. В прошлом они даже обсуждать не хотели», - заявил В.Багдасарян.
По словам депутата, ни одно из выдвинутых армянской стороной трех предложений не является нереальным, как выдвинутые Ильхамом Алиевым 10 предложений во время обсуждения казанского документа, реальной целью которых был провал переговоров.
«В вопросе Нагорного Карабаха политика Армении изменилась после четырехдневной войны, опасность ее возобновления еще не прошла, но переговоры могут возобновиться только в случае принятия этих трех предусловий. Если мы садимся за стол переговоров, а на границе гибнет армянский солдат, нам такие переговоры не нужны», - подчеркнул Ваграм Багдасарян.
Напомним, в ходе состоявшегося 28 апреля заседания Верховного органа РПА председатель партии, президент Армении Серж Саргсян выдвинул три условия, которые необходимо реализовать для возобновления переговорного процесса по вопросу Нагорного Карабаха.