Նալբանդյան. Բաքուն ձեռնարկում է բոլոր հնարավոր միջոցները բանակցությունները տապալելու համար
Բաքուն ձեռնարկում է բոլոր հնարավոր միջոցները բանակցություններում ցանկացած առաջընթաց տապալելու համար` զուգահեռաբար գնելով աննախադեպ քանակության հարձակողական սպառազինություն: Այս մասին Հելսինկիի համալսարանում իր ելույթում ասել է ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը.
«Ադրբեջանը շարունակում է հրադադարի խախտումները՝ չնայած 1994 և 1995թթ. զինադադարի եռակողմ համաձայնագրերը անվերապահորեն հարգելու վերաբերյալ եռանախագահների և միջազգային հանրության հորդորներին»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
ԱԳ նախարարը հիշեցրել է, որ  չկարողանալով խնդիրը լուծել ռազմական ճանապարհով՝ Ադրբեջանը 1994թ.-ի մայիսին ստիպված էր Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի հետ կնքել զինադադարի, 1994թ. հուլիսին՝ զինադադարի վերահաստատման և 1995թ. փետրվարին՝ հրադադարի ամրապնդման մասին անժամկետ համաձայնագրեր.
«Հաջորդող տարիների ընթացքում բանակցություններն անցկացվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ: Ի դեպ, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջին համանախագահներից մեկը Ֆինլանդիան էր: Այս ձևաչափով բանակցությունների բազմաթիվ փուլեր են տեղի ունեցել նախագահների, արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով, սակայն, արդյունք չի արձանագրվել Ադրբեջանի կողմից համանախագահների առաջարկությունների շարունակական մերժման պատճառով: Այս ապրիլի սկզբից Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ռազմական ագրեսիվ գործողություններ սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով, որին թիրախ դարձան նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքները և բնակավայրերը: Եղան հարյուրավոր զոհեր և վիրավորներ: Բաքվի կողմից հարձակողական սպառազինության շարունակական ձեռքբերումը, սեփական հասարակությանը ռազմատենչ հռետորաբանությամբ սնուցումը և հայերի դեմ ատելության սերմանումը վաղ թե ուշ չէին կարող նման իրադրության չհանգեցնել»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանն՝ ընդգծելով՝ սա այն էր, ինչի մասին վերջին տարիների ընթացքում զգուշացրել ենք մեր միջազգային գործընկերներին:
«Այսքանից հետո Ադրբեջանը հայտարարում է, թե իրավունք ունի ուժ կիրառել, քանի որ բանակցություններում որևէ հեռանկար չի տեսնում»,- ասել է ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարը:

Э.Налбандян: Баку стремится любым способом сорвать переговорный процесс
Баку предпринимает все возможные меры, чтобы сорвать любой прогресс в переговорном процессе, приобретая при этом беспрецедентное количество наступательного оружия. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в ходе выступления в Хельсинском университете.
«Азербайджан продолжает нарушать режим прекращения огня, несмотря на призывы сопредседателей Минской группы ОБСЕ и международного сообщества неукоснительно соблюдать и уважать трехсторонние соглашения о перемирии  1994 и 1995гг.», - сказал Э.Налбандян.
Глава МИД Армении напомнил о том, что не сумев решить вопрос военным путем, Азербайджан в мае 1994г. и в июле 1995г. вынужден был заключить бессрочное соглашение с Арменией и Нагорным Карабахом об установлении режима прекращения огня и укреплении режима перемирия.
«В последующие годы переговоры проводились при посредничестве Минской группы ОБСЕ. Кстати, одним из первых сопредседателей Минской группы была Финляндия. В этом формате прошли многочисленные этапы переговоров на уровне президентов и глав МИД, однако результат не был достигнут из-за последовательного отказа Баку от предложений сопредседателей. В начале апреля Азербайджан развязал широкомасштабные военную агрессию по всему периметру линии соприкосновения с Нагорным Карабахом, мишенью которых стали также гражданские инфраструктуры и населенные пункты. В результате этого были сотни погибших и раненых. Последовательное приобретение Баку наступательного вооружения, оболванивание собственного народа милитаристской риторикой и сеяние ненависти к армянам не могли рано или поздно не привести к подобной ситуации», - заявил глава МИД Армении..
«И после всего этого Азербайджан заявляет, что имеет право применять силу, поскольку не видит какой-либо перспективы в переговорном процессе», - отметил Э.Налбандян.