Կառավարությանը ներկայացվել է Արցախի անկախությունը ճանաչելու մասին նախագիծ
Մայիսի 5-ին կայանալիք Հայաստանի կառավարության նիստի օրակարգում ընդգրկված է «Արցախի հանրապետությունը ճանաչելու մասին» օրենքի նախագիծ, որն ունի ընդամենը երկու հոդված:
Առաջինով Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Արցախի Հանրապետությունը, իսկ երկրորդով՝ օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման հաջորդ օրը:
Ըստ հիմնավորման՝ օրենքի նախագծի ընդունմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության կողմից իրավամբ կճանաչվի Արցախի փաստացի կարգավիճակը` ելնելով նրանից, որ Արցախի Հանրապետությունը բավարարում է ինքնիշխան պետության համար միջազգային օրենքի բոլոր նախապայմաններին:
«Օրենքը հիմք կհանդիսանա Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների` Արցախի Հանրապետության պաշտոնական ճանաչումից ծագող հարաբերությունները կարգավորելու, Արցախի անվտանգությունն ապահովելու և ամրապնդելու գործում ՀՀ իրավունքներն ու պարտականությունները որոշակիացնելու, Հայաստանի ազգային շահն ու պետական քաղաքականությունը սահմանելու, հետհակամարտյան վերականգնման աշխատանքներին Հայաստանի մասնակցության համար», -նշված հիմնավորման մեջ:
Տեղեկացնենք, որ օրինագիծը կառավարությանը ներկայացրել են ԱԺ պատգամավորներ Հրանտ Բագրատյանը (ՀԱԿ) և Զարուհի Փոստանջյանը (Ժառանգություն): Նախագիծը գործադիրին կներկայացնի ՀՀ արտգործնախարարությունը:

Правительство Армении рассмотрит законопроект о признании Нагорного Карабаха
В повестку предстоящего 5 мая заседания правительства Армении включен проект закона "О признании Республики Арцах".
Законопроект состоит из двух статей - Армения признает Республику Арцах и закон вступает в силу на следующий день после его официальной публикации.
Как отмечается в обосновании законопроекта, в случае его принятия Армения де-юре признает фактический статус Арцаха, исходя из того, что Республика Арцах соответствует всем требованиям международного права о суверенном государстве.
«Закон станет основанием для регулирования отношений между Республикой Армения и Республикой Арцах, исходящих из официального признания Республики Арцах, уточнения прав и обязанностей Армении в деле обеспечения и укрепления безопасности Арцаха, определения национального интереса и государственной политики Армении, участия Армении в поствоенных восстановительных работах», - говорится в нем.
Отметим, что законопроект представлен правительству оппозиционными депутатами Грантом Багратяном («Армянский национальный конгресс») и Заруи Постанджян («Наследие»). На заседании кабмина проект закона представит глава МИД Армении.