Արցախի ճանաչման գործընթացը կհամալրի Ադրբեջանի ագրեսիան զսպելու գործիքները
Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ադրբեջանա-արցախյան սահմանում ստեղծված իրավիճակն, իսկապես, պայթյունավտանգ է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
«Դատելով Ադրբեջանից ստացվող տեղեկություններից՝ Ալիևի վարչակազմը նոր պատերազմ է նախապատրաստում՝ թերևս հուսալով, որ այդ ճանապարհով կարող է շտկել ապրիլի 2-ին թույլ տրված սխանլենրը։ Այս իրավիճակում բնական է, որ հայկական կողմը ստիպված է կանխարգելիչ քայլեր անել ոչ միայն սահմանում, այլև` քաղաքական տիրույթում», - հայտարարեց Հ.Մելիք-Շահնազարյանը:
Նրա խոսքով` Արցախի անկախության ճանաչմանն ուղղված գործընթացները հենց այդ լույսի ներքո է պետք դիտարկել։
«Մինչ օրս պաշտոնական Երևանը նման քայլի չէր գնում՝ կարծելով, որ այդ կերպ կարող է վնասել բանակցային գործընթացին։ Հիմա, երբ ադրբեջանա-արցախյան սահմանում փաստացի պատերազմ է, հայկական կողմը հստակ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի յուրաքանչյուր հաջորդ ագրեսիվ քայլ միայն ավելի է վատացնելու Ալիևի դրությունը։ Կարծում եմ՝ այս պահից սկսած Արցախի անկախության ճանաչման գործընթացը կհամալրի Ադրբեջանի ագրեսիան զսպելու քաղաքական գործիքների այն համալիրը, որը կար մինչ օրս», - ընդգծեց քաղաքագետը:

Г.Мелик-Шахназарян: Процесс признания Арцаха пополнит инструменты сдерживания агрессии Азербайджана
Создавшаяся вследствие агрессии Азербайджана на азербайджано-карабахской границе ситуация действительно взрывоопасна. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Грант Мелик-Шахназарян.
«Судя по сведениям, поступающим из Азербайджана, режим Алиева готовится к новой войне, пожалуй, надеясь, что таким путем сможет исправить допущенные 2 апреля ошибки. В этой ситуации естественно, что армянская сторона вынуждена предпринимать превентивные шаги не только на границе, но и в сфере политики», - заявил Г.Мелик-Шахназарян.
По его словам, именно в этом свете следует рассматривать нацеленные на признание независимости Арцаха процессы.
«По сей день официальный Ереван не шел на такой шаг, думая, что может навредить переговорному процессу. Сейчас, когда на азербайджано-карабахской границе идет фактическая война, армянская сторона четко показывает, что каждый следующий агрессивный шаг Азербайджана еще более усугубит положение Алиева. На мой взгляд, начиная с этого момента, процесс признания независимости Нагорного Карабаха пополнит комплекс политических инструментов по сдерживанию агрессии Азербайджана, который был по сей день», - подчеркнул политолог.