Նաիրիտցիները կրկին բողոքում են. Պահանջը՝ վերագործարկել գործարանը
Այսօր կառավարության շենքի մոտ նորից մարդաշատ էր. հավաքվել էին Նաիրիտ գործարանի նախկին աշխատակիցներն, ովքեր պահանջում էին գործարանի վերագործարկում:
Նրանք ցուցապաստառներով և վանկարկումներով պահանջում էին աշխատանքից չազատել գործարանի մոտ 400 աշխատակցի:
Լրագրողների հետ զրույցում գործարանի նախկին աշխատակիցներից Տիգրան Մինասյանն ասաց, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը ժամանակին խոստանում էր, որ ամեն ինչ անելու է, որպեսզի գործարանը չփակվի, բայց այսօր, արի ու տես, կանգնել են փաստի առաջ. «Գործարանն ուզում են փակել: Եթե այդպիսի նպատակ չեն հետապնդում, բա ինչո՞ւ են 400 աշխատողի նորից ազատում»:
Նա նշեց, որ 2015 թվականի փետրվարի 6-ից գործարանի 2000 և ավելի աշխատողներ ազատվել են աշխատանքից, և ինքը նույնպես կրճատման տակ է ընկել, բայց պայքարելու են, որպեսզի գործարանը չփակվի:
«Մեր աշխատավարձերն ամբողջությամբ մարել են, բայց մենք պահանջելու ենք, որ գործարանը վերագործարկվի: Սա առաջնային պահանջն է: Այնուհետև պահանջելու ենք մեր տույժ-տուգանքները, ինչի համար մեզ ուղղակի ստիպել են պայմանագրեր ստորագրել: Մենք պատրաստ ենք մեր տոկոսներն ուղղարկել սահման՝ մեր զինվորներին, բայց թույլ չենք տալու, որ մեզ թալանեն»,- ասաց  նա:

Сотрудники «Наирита» проводят акцию протеста перед зданием правительства
Сегодня бывшие сотрудники ЗАО «Завод Наирит» вновь собрались перед зданием правительства Армении, требуя перезапуска предприятия. Участники акции требуют также не увольнять с работы порядка 400 сотрудников завода.
В беседе с журналистами один из бывших сотрудников Тигран Минасян заявил, что министр экономики Арцвик Минасян в свое время обещал, что сделает все возможное, чтобы завод не закрылся, но сегодня все они оказались перед фактом. «Завод хотят закрыть. Если нет такой цели, почему снова увольняют 400 сотрудников», - отметил он.
Тигран Минасян также напомнил, что с 6 февраля 2015 года с работы освобождены более 200 тысяч сотрудников «Наирита».
«Задолженность по нашей зарплате полностью погашена, но мы будем требовать, чтобы завод перезапустили. Это первоочередное требование. Затем мы потребуем выплаты штрафов, несмотря на то, что нас просто заставили подписаться под договорами об отказе. Мы готовы направить эти суммы тем, кто на границе, нашим военнослужащим, но не позволим нас грабить», - сказал он.