Ճապոնացի գիտնականներին հաջողվել է 70-ամյա կնոջ տեսողությունը մասամբ վերականգնել
Ճապոնացի գիտնականները Սիեթլում կայացած տեսողության ուսումնասիրման ասոցիացիայի և օֆտալմոլոգիայի ամենամյա հանդիպման ժամանակ հայտարարել են, որ իրենց հաջողվել է 70-ամյա կնոջ տեսողությունը մասամբ վերականգնել, փոխանցում է Информинг.ру-ն:
RIKEN ինստիտուտի գիտաշխատողներն արդեն մի քանի տարի է աշխատում են ցանցաթաղանթի վերականգման համար միջոց ստեղծելու ուղղությամբ, որոնք հիմնված են ցողունային բջիջների օգտագործման վրա:
Առաջին փորձերն ուսումնասիրողներն անցկացրել են կրծողների վրա, որի ընթացքում հյուսվածքների օգնությամբ հաջողվել է վերականգնել մկների ցանցաթաղանթների ֆոտոզգայունությունը, որոնք աճեցվել են նրանց մաշկից:

Японским ученым удалось частично вернуть зрение 70-летней женщине
Японские ученые во время ежегодной встречи Ассоциации изучения зрения и офтальмологии в Сиэтле сообщили, что им удалось частично вернуть зрение 70-летней женщине, которая полностью утратила способность видеть из-за дистрофии сетчатки, передает Информинг.ру.
Научные сотрудники института RIKEN в Японии на протяжении уже нескольких лет работают над созданием методов восстановления сетчатки, основанных на применении стволовых клеток.
Первые опыты исследователи провели на грызунах, и им удалось восстановить фоточувствительность сетчатки мышей при помощи клеток, выращенных из их кожи.