Դավութօղլուն հաջորդ խորհրդարանում շարքային պատգամավորի տեղ կզբաղեցնի. Գոչունյան
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութողլուն հավանաբար հաջորդ խորհրդարանում շարքային պատգամավոր կդառնա, այսօր հայտարարել է Ստամբուլի «Ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Արա Գոչունյանը:
«Առաջիկայում Թուրքիայի կառավարությունը գուցե հրաժարական ներկայացնի, բայց ամեն ինչ կախված է մայիսի 22-ի համագումարից: Հավանաբար Դավութօղլուն հաջորդ խորհրդարանում շարքային պատգամավոր կդառնա», - ասել է Ա.Գոչունյանը լրագրողներին Երևանում:
Նրա խոսքով՝  Դավութօղլուն հրաժարական որպես այդպիսին դեռևս չի նեկայացրել:
«Վարչապետի պաշտոնն այս պահին թափուր չէ: Նա ընդամենը հայտարարել է, որ հաջորդ համագումարին իր թեկնածությունը չի առաջադրելու»,- ասաց Ա.Գոչունյանը:
«Խորհրդարանի մեծամասնությունը, որը զբաղեցնում է «Արդարություն և Զարգացում» կուսակցությունը, որոշել են գնալ արտահերթ համագումարի: Այդ ընտրություններից հետո պարզ կդառնա, թե ով կզբաղեցնի այդ աթոռը: Կընտրվի նոր կուսակցապետ, որից հետո վարչապետ Դավութօղլուն կներկայացնի հրաժարական, այնուհետև՝ կառավարությունը», - մանրամասնեց Ա.Գոչունյանը:

Турецкий журналист: Давутоглу займет в следующем парламенте место рядового депутата
Премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу вероятнее всего займет в следующем парламенте место рядового депутата, заявил сегодня главный редактор издающейся в Стамбуле армянской газеты «Жаманак» Ара Гочунян.
«В ближайшем будущем правительство Турции может подать в отставку, но все зависит от съезда 22 мая. Скорее всего, Давудоглу станет в следующем парламенте Турции рядовым депутатом», - сказал он журналистам в Ереване.
По его словам, Ахмет Давутоглу, по сути, пока не представил заявление об отставке. «Должность премьер-министра еще не считается вакантной. Он просто объявил о том, что на следующем съезде не будет представлять свою кандидатуру», - отметил Гочунян.
«Большинство турецкого парламента, которое занимает партия «Справедливость и развитие», решило пойти на внеочередной съезд. После этих выборов будет ясно, кто займет пост премьера. Будет избран новый лидер партии, после чего Давутоглу заявит о своей отставке, затем уйдет в отставку правительство», - уточнил турецкий журналитст.