ՀՀ ՊՆ. Ադրբեջանը առաջին հերթին պետք է պատասխան տա ռազմական հանցագործությունների համար
Ադրբեջանական կողմը առաջին հերթին պետք է պատասխան տա այն ռազմական հանցագործությունների համար, որոնք իրականացրել է ապրիլի սկզբին, ոչ թե Հայաստանին մեղադրի զանգվածային ոչնչացման զենք արտադրելու մեջ: ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Դրանք բացահայտ ռազմական հանցագործություններ էին, տեռոր, որոնք հակասում են մարդու իրավունքների բոլոր սկզբունքներին, և որոնք հարիր են միայն ահաբեկչական կազմակերպություններին: Մինչդեռ՝ հայկական կողմից հնարավոր ամեն ինչ արվել է, որ   հակառակորդի խաղաղ բնակչությունը խոցման տակ չգտնվի: Այդ ամենը հերյուրանք և բացահայտ սուտ է», - ասաց նա:
Անդրադառնալով լրագրողների և իրավաբանների նախաձեռնությանը, որոնք պատրաստվում են դիմել միջազգային ատյաններին՝ ադրբեջանական գործողությունները ռազմական հանցագործություն որակելու համար, Օհանյանը նշեց, որ ողջունում է այդ գաղափարը և հավելեց, որ հայկական կողմի  նախաձեռնությունների մեջ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը իրավապահ ոլորտի հետ համագործակցում է և արդեն իսկ համապատասխան նյութեր է տրամադրել իրավապաշտպան կազմակերպություններին:
«Նշված գործընթացում մենք մեր դերակատարությունը ևս ունենալու ենք և ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի գործընթացը ճիշտ ընթանա, և ամեն ինչ ջրի երես դուրս գա»,- ասաց նա:
Հարցին՝ հաղթելու հնարավորութուն դուք տեսնում եք, նախարարը հարցին հարցով պատասխանեց. «Իսկ ինչ եք կարծում, կա՞: Ես կարծում եմ, որ մենք բոլորս այդ գործընթացին պետք է լավատեսորեն վերաբերվենք: Այո, կա»:

Минобороны Армении: Азербайджан должен ответить за военные преступления
Азербайджанская сторона должна, в первую очередь, ответить за совершенные в начале апреля военные преступления, а не обвинять Армению в производстве оружия массового уничтожения. Об этом заявил сегодня в парламенте журналистам министр обороны Армении Сейран Оганян.
«Это - открытые военные преступления, террор, которые противоречат всем принципам прав человека, и которые свойственны только террористическим организациям. В то время как армянская сторона сделала все возможное, чтобы мирное население противника не оказалось под обстрелом. Все это - клевета и абсолютная ложь», - сказал министр обороны.
Касаясь инициативы журналистов и юристов, которые намерены обратиться в международные инстанции с требованием квалифицировать действия ВС Азербайджана в отношении мирных жителей и военнослужащих Армии обороны НКР как военные преступления, Оганян отметил, что приветствует эту идею.
Он добавил, что Минобороны Армении сотрудничает в этом вопросе с правозащитными организациями и уже предоставило им соответствующие материалы. «Мы сделаем все, чтобы процесс шел в правильном направлении, и все преступления были разоблачены»,- сказал он.