Նալբանդյան. Արևելյան գործընկերությունը նպաստում է ժողովրդավարության ամրապնդմանը
Արևելյան գործընկերությունը նպաստում է ժողովրդավարության ամրապնդմանը, շուկայական տնտեսությանը, բարելավում է մակրոտնտեսական կայունությունն ու գործարար միջավայրը, ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Եվրոպական միության և Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների 7-րդ հանդիպմանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանը ակտիվորեն իրականացնում է Ռիգայի գագաթաժողովի հռչակագրի դրույթները, ներառյալ նրանք, որոնք վերաբերում են ոլորտային համագործակցությանը:
«Փոքր և միջին ձեռնարկությունների «COSME» ծրագրին Հայաստանի մասնակցության մասին համաձայնագիրը ստորագրվեց անցյալ տարի: Մի քանի օր առաջ Հայաստանը միացավ «Հորիզոն 2020» հետազոտությունների և նորարարության հանրային ֆինանսավորման ծրագրին, որը կընդլայնի Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը գիտական և նորարարական կարողությունների զարգացման ոլորտում: Տրանսպորտի ասպարեզում համագործակցության զարգացումը նույնպես մեր օրակարգում է, և մենք ակնկալում ենք հնարավորինս շուտ սկսել Միասնական օդային տարածքի ձևավորման շուրջ բանակցությունները», - նշել է նախարարը:
Է.Նալբանդյանի խոսքով, հայ ուսանողները ակտիվորեն օգտվում են «Erasmus+»-ից:
«Մենք ակնկալում ենք ընդլայնել համագործակցությունը՝ միտված Բոլոնիայի գործընթացի համար համապատասխան կարողությունների ամրապնդմանը: Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքի նախարարական համաժողովը, որն անցյալ տարի անցկացվեց Երևանում, լավ հնարավորություն ընձեռեց այս ուղղությամբ հետագա քայլերի համար: Մենք նաև սկսել ենք քննարկումները՝ Ստեղծագործ Եվրոպա ծրագրին միանալու շուրջ, որն առաջարկում է առավել լայն շրջանակ՝ մշակութային փոխանակությունների համար», - ասել է ՀՀ արտգործնախարարը:
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանը գնահատում է գյուղատնտեսական և գյուղի զարգացման ոլորտին ուղղված ԵՄ աջակցությունը և ակնկալում է առավել լայն համագործակցություն՝ գյուղատնտեսության և գյուղական համայնքների զարգացման ոլորտում արդիականացման և հետագա բարեփոխումների խթանման հարցում, ներառյալ՝ «ENPARD» ծրագրերի շրջանակներում:

Ереван: «Восточное партнерство» способствует укреплению демократии
Программа ЕС «Восточное партнерство» способствует укреплению демократии, рыночной экономики, улучшает макроэкономическую стабильность и бизнес-среду, заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на 7-ой встрече глав МИД ЕС и стран «Восточного партнерства».
По его словам, Армения активно реализует положения, провозглашенные итоговой декларацией Рижского саммита «Восточного партнерства».
«В прошлом году подписано соглашение об участии Армении в программе COSME, направленной на укрепление конкурентоспособности и устойчивости малых и средних предприятий. Несколько дней назад Армения присоединилась к рамочной программе "Горизонт 2020" по развитию научных исследований и технологий, которая расширит сотрудничество Армения – ЕС в сфере развития научного и инновационного потенциала. В нашей повестке также развитие сотрудничества в транспортной сфере, и мы намерены как можно раньше начать переговоры вокруг формирования Единого воздушного пространства», - отметил министр.
По словам Налбандяна, армянские студенты активно пользуются программой «Erasmus+».
«Мы стремимся расширить сотрудничество, направленное на укрепление соответствующего потенциала для Болонского процесса.  Министерский саммит Европейского пространства высшего образования, который проходил в прошлом году в Ереване, предоставил хорошую возможность для дальнейших шагов в этом направлении. Мы также начали обсуждения вокруг присоединения к программе "Креативная Европа", предлагающей широкие возможности для культурного обмена», - сказал глава МИД Армении.
Министр также отметил, что Армения оценивает содействие ЕС, направленное на развитие сельского хозяйства и сельских общин и ожидает более широкого сотрудничества в вопросе стимулирования дальнейших реформ, модернизации и развития  сельского хозяйства и сельских районов, в том числе в рамках программы «ENPARD».