Հայաստանն անելու է առավելագույնը Վիեննայի համաձայությունները կյանքի կոչելու համար
Հայաստանը համանախագահ երկրների հետ միասին անելու է առավելագույնը` կյանքի կոչելու Վիեննայում ձեռք բերված համաձայնությունները, ասել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Եվրոպական միության և Արևելյան գործընկերության արտգործնախարարների 7-րդ հանդիպմանը:
«Անելու ենք առավելագույնն ու շարունակելու ենք ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանն ուղղված ջանքերը», - ասել է Է. Նալբանդյանը:
Ըստ նրա՝ Վիեննայում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև անցյալ շաբաթ կայացած հանդիպումը արդյունավետ էր՝ հստակ համաձայնություններով և հանձնառություններով.
«Ցավոք, հանդիպումից ընդամենը օրեր անց ադրբեջանական պաշտոնյաները դրա արդյունքը կասկածի տակ դնող ապարդյուն փորձեր են կատարում` ներկայացնելով իրենց սեփական խեղաթյուրված մեկնաբանությունները, որոնք հակասում են հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ համանախագահ երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների կողմից արված համատեղ հայտարարությանը», - ասել է Նալբանդյանը:
Նա ընդգծել է՝ Բաքուն շինծու մեղադրանքներով փորձում է շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը ադրբեջանական զինուժի կողմից գործած հանցագործություններից.
«Նրանք փորձում են շեղել ուշադրությունը Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների կոպտագույն ոտնահարումների աղաղակող փաստերից», - ամփոփել է ՀՀ արտգործնախարարը:

Армения приложит максимальные усилия для реализации достигнутых в Вене договоренностей
Армения вместе со странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ приложит максимальные усилия для реализации достигнутых в Вене договоренностей, заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на 7-ой встрече глав МИД ЕС и стран «Восточного партнерства», сообщает пресс-служба МИД Армении.
«Мы продолжим усилия в направлении исключительно мирного урегулирования карабахского конфликта», - сказал Налбандян.
По его словам, состоявшаяся в Вене на прошлой неделе встреча между президентами Армении и Азербайджана была эффективной – с четкими соглашениями и обязательствами.
«К сожалению, азербайджанские должностные лица спустя дни после встречи предпринимают тщетные попытки поставить под сомнение ее результаты – представляя свои личные искаженные комментарии, которые противоречат совместному заявлению высокопоставленных представителей стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по итогам встречи», - сказал Налбандян.
Он подчеркнул, что Баку выдуманными обвинениями пытается отвлечь внимание международного сообщества от преступлений, совершенных вооруженными силами Азербайджана.
«Они пытаются отвлечь внимание от вопиющих фактов грубейшего нарушения Азербайджаном международных гуманитарных прав», - резюмировал глава МИД Армении.