Դավիթ Հարությունյան. ԸՕ մասին ընդդիմության առաջարկների մեծ մասն ընդունվել է
Ընտրական օրենսգրքի մասին ընդդիմության առաջարկների մեծ մասն ընդունվել է, ասաց կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը:
«Գիտեք՝ ես առաջարկությունների մասով միշտ խուսափում եմ տոկոսներով խոսել, բայց մեծ մասն ընդունվել է», - Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան ասաց Դ.Հարությունյանը:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Հրայր Թովմասյանը լրագրողներ հետ զրույցում հայտարարել էր, թե ընդդիմության առաջարկների 50 և ավելի տոկոսն ընդունվել է արդեն:
Դ.Հարությունյանը նշեց նաև, որ կառուցողական առաջարկների մեծ մասն ընդունվել է, եղել են նաև այլ շտկումներ:
«Մենք բազմաթիվ ծանրակշիռ առաջարկությոուններ ոչ միայն ընդունել, այլ նաև զետեղել ենք նոր ԸՕ-ում: Մենք մինչ այդ ասում էինք, որ միայն վերահաշվարկի ժամանակ մարդիկ կարող են ծանոթանալ ցուցակին և ասում էինք, որ այն սկզբունքորեն լուծել է այն կարևոր խնդիրը, որը բարձրացնում էր ընդդիմությունը, բայց հիմա կատարել ենք լրջագույն քայլ առաջ: Մենք հիմա մտցրել ենք մի մեխանիզմ, ըստ որի յուրաքանչյուր տեղամասում յուրաքանչյուր վստահված անձ կարող է ստանալ այդ ցուցակը՝ ցանկության դեպքում», - ասաց Դ.Հարությունյանը:

Большая часть предложений оппозиции по Избирательному кодексу Армении принята - Давид Арутюнян
Большая часть предложений оппозиции по Избирательному кодексу Армении принята, заявил министр-руководитель Аппарата правительства Армении Давид Арутюнян.
«Знаете, по части предложений я всегда избегаю приводить какие-то проценты, но большая часть предложений принята», - сказал он в ответ на вопрос корреспондента Aysor.am. По его словам, внесены также поправки.
«Мы не только приняли многие серьезные предложения, но и собрали все это в новом Избирательном кодексе. До этого мы говорили, что со списком проголосовавших можно ознакомиться только при пересчете голосов. Говорили о том, что это принципиально решило важную проблему, о которой заявляла оппозиция. Сейчас мы внедрили механизм, согласно которому на любом избирательном участке любое доверенное лицо при желании может получить этот список», - сказал Арутюнян.
Ранее руководитель Аппарата парламента Армении Грайр Товмасян заявил журналистам, что более 50 процентов предложений оппозиции уже приняты.