Մարուքյանը չի հավատում, թե կառավարությունը փորձում է ծախսերը կրճատել
Հայտարարում է, թե պետական ապարատն ուռճացված է ծախսերի մասով, սակայն պարզվում է, որ կրճատում են օգտագործված մեքենաները, իսկ աշխատակազմի կրճատումների մասով վերաիմաստավորվելու է, 2015-ի բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ  հայտարարեց ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը:
«Ես չեմ հավատում, թե Կառավարությունը փորձում է ծախսերը կրճատել: Ոչ մի լավ նորություն չիմացանք»,-ասաց նա:
Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը, սակայն, խորհուդ տվեց  ծանոթանալ հաշցետվությանը:
«Ես ամենևին չասացի ուռճացված պետական ապարատի մասին, չեմ ասել չօգտագորվող մեքենաների կրճատման մասին,  այլ ասացի՝ իհարկե կան չօգտագովող մեքենաներ: Ես հայտարարեմ եմ 109 մեքենաների մասին, սա նշանակում է այդքան մեքենայի ծախս բյուջեից դուրս է գալիս»,-ասաց Դ. Հարությունյանը՝ ընդգծելով, որ դրանց վրա հսկայական գումար է ծախսվում:
Կառավարության աշխատակազմի ղեկվար-նախարարը օրինակ բերեց, որ իրավական ծառայությունում 9000 գրության համար 13 հոգի է ընդամենն աշխատում:
«Այնպես որ՝ խոսել ուռճացման մասին, սխալ է: Չեմ կարծում, որ 13 հոգով հնարավոր է այդքան փաստաթուղթ ուսումնասիրել»,-ասաց նա:
Էդմոն Մարուքյանին, թերևս,  չգոհացրեց Դ. Հարությունյանի պատասխանը: Նա ասաց, որ ուռճացված ասելով այդ 13 հոգուն նկատի չունի:
«Օրինակները շատ-շատ են: Օրինակ՝ մարզետարանները ուռճացված թվով աշխատողներ ունեն,  ինչն ակնհայտ է: Կցանկանայի չմնալ հռետորաբանության մակարդակում»,-արձագանքեց Է. Մարուքյանը:

Эдмон Марукян не верит, что правительство пытается сократить расходы
Правительство заявляет о том, что расходы на государственный аппарат раздуты, однако выясняется, что сокращают лишь использованные старые машины, а вопрос сокращения штатов будет рассматриваться, об этом заявил в парламенте депутат Эдмон Марукян во время обсуждения отчета об исполнении бюджета 2015 года.
«Я не верю, будто правительство пытается сократить расходы. Никакой хорошей новости нам не сообщили», - сказал он.
Министр-руководитель Аппарата правительства Армении Давид Арутюнян, однако, посоветовал депутату ознакомиться с отчетностью.
«Я вовсе не говорил о раздутом государственном аппарате, не говорил о сокращенных служебных машинах, а сказал, что конечно, есть неиспользуемые машины. Я заявил о 109 машинах, это значит, в бюджете уменьшаются расходы по машинам», - заявил Д.Арутюнян, подчеркнув, что на все это тратятся огромные суммы.
В качестве примера он сообщил, что в юридической службе получают порядка 9000 писем, а занимаются ими всего 13 сотрудников.
«Посему, говорить о раздутом штате, неправильно. Не считаю, что 13 человек могут изучить 9000 писем», - сказал он.
Однако ответ министра-руководителя аппарата правительства не удовлетворил Эдмона Марукяна. Он заявил, что речь идет не о 13 сотрудниках юридической службы.
«Примеров достаточно много. Например, в областных администрациях – раздутые штаты, и это очевидно. Хотел бы, чтобы это оставалось на уровне риторики», - отреагировал Э.Марукян.