Մշակույթի և գիտության գործիչներն Օբամային կոչ են արել հանդիպել Հիրոսիմայի վերապրածների հետ
Ամերիկյան մշակույթի և գիտության մոտ 70 ականավոր գործիչների խումբը՝ ներառյալ կինոռեժիսոր Օլիվեր Սթոունն ու լեզվաբան Նաոմի Խոմսկին, ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային կոչ են արել անպայման հանդիպել ամերիկյան ատոմային ռմբակոծությունը վերապրածների հետ մայիսի 27-ին Հիրոսիմա կատարելիք այցի ժամանակ։
Ինչպես հայտնում է «ТАСС»-ը, հղում անելով Kyodo գործակալությունը, այս մասին ասվում է հավաքական նամակում, որն ուղարկվել է Սպիտակ տան ղեկավարին:
«Ատոմային ռմբակոծության զոհերի հետ հանդիպումը թույլ կտա ոչ միայն իմանալ այդ մարդկանց տառապանքների մասին, այլև կծանոթացնի միջուկային զենքի ոչնչացման նրանց անզիջում ձգտմանը»,- նշվում է ուղերձում։

Деятели американской культуры и науки призвали Обаму встретиться с выжившими жертвами Хиросимы
Группа из примерно 70 видных деятелей американской культуры и науки, включая кинорежиссера Оливера Стоуна и лингвиста Ноама Хомского, призвала президента США Барака Обаму обязательно встретиться с выжившими жертвами американской атомной бомбардировки во время предстоящего 27 мая визита в Хиросиму. Как сообщает «ТАСС», со ссылкой на  информационное агентство Kyodo,об этом говорится в коллективном письме, которое они направили главе Белого дома.
«Встреча с жертвами атомной бомбардировки позволит не только узнать о страданиях этих людей, но и познакомит с их несгибаемым стремлением к ликвидации ядерного оружия», - отмечается в послании.