Նախագահ. Հայաստանը տրանսպորտի ոլորտում համագործակցության զարգացումը համարում է հայ-ռուսական հարաբերությունների կարևոր մաս
26/05/2016 17:21
Հայաստանը տրանսպորտի բնագավառում համագործակցության զարգացումը համարում է որպես հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերությունների կարևոր բաղկացուցիչ, ասել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն՝ ընդունելով հայկական երկաթուղու հավատարմագրային կառավարումն ստանձնած «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ նախագահ Օլեգ Բելոզյորովին, հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
«Հենց այս համատեքստում է դիտարկվում փոխգործակցությունը «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության հետ»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Օլեգ Բելոզյորովը ՀՀ Նախագահին զեկուցել է իր պաշտոնավարման ոչ այնքան երկար ժամանակահատվածում Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքի բարելավման ուղղությամբ կոնցեսիոն պայմանագրով նախատեսված աշխատանքների իրականացման ընթացքի, երկաթուղիների կառավարման արդյունավետության բարձրացման գործում արձանագրված ցուցանիշների, ինչպես նաև դեռևս առկա խնդիրների ու «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության գործունեության հիմնական ուղղություններով առաջիկայում նախատեսված ծրագրերի մասին:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են հայկական երկաթուղու արդիականացման, տեխնիկական վերազինման, անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ մինչ այժմ իրականացված աշխատանքներին, քննարկել ընթացիկ ծրագրերը, առկա խնդիրների լուծման հնարավորություններն ու զարգացման հեռանկարները:

С.Саргсян: Армения считает сотрудничество в сфере транспорта важной частью армяно-российских отношений
26/05/2016 20:09
Армения считает сотрудничество в сфере транспорта важным компонентом армяно-российских стратегических отношений, заявил сегодня президент Армении Серж Саргсян в ходе встречи с председателем ОАО «Российские железные дороги» (РЖД) Олегом Белозеровым, передает пресс-служба главы государства.
«Именно в этом контексте рассматривается взаимодействие с компанией "Российские железные дороги"», - сказал С.Саргсян.
Олег Белозёров представил президенту Армении, как за недолгий срок его пребывания в должности продвигается реализация работ, предусмотренных концессионным договором в направлении улучшения железнодорожной инфраструктуры Армении, какие показатели достигнуты в деле повышения эффективности управления железными дорогами, а также рассказал о существующих проблемах и дальнейших программах по основным направлениям деятельности компании «Южно-Кавказские железные дороги» (ЮКЖД).
В ходе встречи собеседники коснулись реализованных по сей день работ по модернизации армянской железной дороги, техническому переоснащению, повышению уровня безопасности, обсудили текущие планы, возможности решения существующих проблем и перспективы развития.