Էկվադորը կարևորում է ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացումը. Խորհրդարանի փոխխոսնակ
Էկվադորը կարևորում է ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացումը՝ այն համարելով կարևորագույն սկզբունք նաև Էկվադորի համար, այս մասին հայտարարել է Էկվադորի խորհրդարանի փոխնախագահ Ռոսանա Ալվարադոն՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հետ հանդիպման ժամանակ, տեղեկանում ենք ԱԺ լրատվական ծառայությունից:
Էդուարդ Շարմազանովը Ռոսանա Ալվարադոյի գլխավորած պատվիրակությանը ներկայացրել է Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևաքները:
Նա այս համատեքստում դրվատանքով խոսել է Չիլիի խորհրդարանի մասին, որն օրեր առաջ դատապարտել է Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի նկատմամբ:
ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ Էկվադորի խորհրդարանը նույնպես խնդրի վերաբերյալ կարտահայտի իր վերաբերմունքն ու հստակ գնահատականը:

Вице-спикер парламента: Эквадор придает важность реализации права народов на самоопределение
Эквадор придает важность реализации права народов на самоопределение, считая его важнейшим принципом также для Республики Эквадор. Об этом заявила сегодня в ходе встречи с вице-спикером парламента Армении Эдуардом Шармазановым заместитель председателя Национального Собрания Эквадора Росана Альварадо, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Эдуард Шармазанов представил делегации во главе с Росаной Альварадо последствия развязанной Азербайджаном агрессии.
В данном контексте он отметил важность принятой несколько дней назад Палатой депутатов парламента Чили резолюции, осуждающей агрессию Азербайджана против народа Нагорно-Карабахской Республики.
Вице-спикер парламента выразил надежду, что Национальное Собрания Эквадора также выразит свое отношение и выступит с четкой оценкой произошедшего.