Հայաստանում ներառական կրթության ծրագիրը կվերանայվի. Լևոն Մկրտչյան
Հայաստանում ներառական կրթության խնդիրներ կան, ԱԺ-ում բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը:
Նրա խոսքով, այդ ծրագիրը դեռևս պետք է վերանայվի:
«2015 թվականին ծրագրային բոլոր հարցերը կարգավորվել են, սակայն ունենք ժամանակ, որպեսզի մյուս հարցերը վերանայենք և 2018 թվականին ամբողջությամբ անցնենք ներառական կրթության», - ասաց Լ.Մկրտչյանը:
Նա նշեց, որ նախորդ տարի մոտ 2,3 մլդ դրամ է ծախսվել այդ ծրագիրը կյանքի կոչելու նպատակով:
«Մենք պետք է վերանայենք ամբողջ համակարգը՝ հասկանալու համար, թե ինչ խնդիրներ կան և ինչ կարող ենք անել այդ ուղղոությամբ, որպեսզի այն ամբողջությամբ իրականացնենք», - ասաց Լ.Մկրտչյանը:

В Армении будет пересмотрена программа инклюзивного образования – министр
В сфере инклюзивного образования Армении есть проблемы, заявил сегодня министр образования и науки Левон Мкртчян в ходе обсуждения в парламенте Армении отчета об исполнении государственного бюджета.
По его словам, программа инклюзивного образования нуждается в пересмотре.
«Все программные вопросы урегулированы в 2015 году, однако есть время, чтобы пересмотреть также другие вопросы и полностью перейти в 2018 году к инклюзивному образованию», - сказал Мкртчян.
Он отметил, что в прошлом году на реализацию этой программы было потрачено порядка 2,3 млрд драмов.
«Мы должны пересмотреть всю систему, чтобы понять, какие есть проблемы, и что мы можем сделать для их устранения и реализации программы», - заявил Мкртчян.