Պուտին.  Իսլամական աշխարհն, ի դեմս Ռուսաստանի, հուսալի դաշնակցի կգտնի
Իսլամական աշխարհը կարող է վստահ լինել, որ ի դեմս Ռուսաստանի հուսալի դաշնակցի կգտնի, որը պատրաստ է օգնել լուծել կենսական խնդիրները: Ինչպես հայտնում է «РИАНовости», այդ մասին ասվում է «Ռուսաստան-իսլամական աշխարհ» ռազմավարական տեսլականի խմբի մասնակիցներին ուղղված ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ուղերձում:
«Մեր հանդիպման օրակարգն արծարծում է կարևոր հարցեր, որոնցից շատերն ուղղակիորեն կապված են իրադարձությունների հետ, որոնք ներկայում տեղի են ունենում մի շարք մուսուլմանական երկրներում ու առանց չափազանցնելու, հարուցում են գլոբալ արձագանք»,- ասվում է Պուտինի ուղերձում, որն ընթերցվել է Կազանում ընթացող նիստի ժամանակ:
Պուտինի խոսքով՝ Ռուսաստանի մասնակցությամբ հզոր հարված է հասցվել ահաբեկչությանը, այնուամենայնիվ, ահաբեկիչները ու նրանց համախոհները նախկինի պես փորձում են ապակայունացնել իրավիճակը՝ փորձելով հնարավոր ամեն ուժերով խաթարել խաղաղ կարգավորման միջազգային ջանքերը:

Путин: Исламский мир в лице России найдёт надёжного союзника
Исламский мир может быть уверен в том, что в лице России он найдёт надёжного союзника, готового помочь в решении насущных проблем: Как сообщает «РИАНовости», об этом говорится в послании президента РФ Владимира Путина участникам заседания группы стратегического видения «Россия — исламский мир».
«Повестка дня вашей встречи затрагивает важные вопросы, многие из которых напрямую связаны с событиями, которые происходят в настоящее время в ряде мусульманских стран и вызывают, без преувеличения, глобальный резонанс», — говорится в послании Путина, зачитанном на пленарной сессии заседания в Казани.
По словам Путина, при участии России был нанесен мощный удар по террористам, тем не менее террористы и их пособники по-прежнему пытаются дестабилизировать ситуацию, всеми силами подорвать международные усилия по мирному урегулированию.