Փոխնախարար. Եթե անալոգային հեռարձակումը չի անջատվում, չի նշանակում՝ գումարներն իրենց նպատակին չեն հասել
30/05/2016 16:17
Թվային հեռարձակման համար բյուջեից հատկացված բոլոր միջոցները ծառայել են իրենց նպատակին, ԱԺ-ում ասաց ՀՀ կապի և տրանսպորտի փոխնախարար Արթուր Առաքելյանն՝ պատասխանելով Aysor.am-ի թղթակցի հարցին, թե ինչո՞ւ հետաձգվեց թվային հեռարձակման ծրագիրը՝ հաշվի առնելով այն, որ բյուջեից հսկայական միջոցներ են տրամադրվել այդ նպատակով:
«Թվային հեռարձակում իրականացվելու է ամբողջ Հանրապետության տարածքում, հետևաբար ծրագրի հետաձգումը պայմանավորված է մի քանի խնդրով, որոնց լուծման համար ժամանակ է պահանջվում»,- ասաց նա:
Փոխնախարարն հիշեցրեց, որ նախորդ տարվա վերջին կառավարությունը գումար հատկացրեց, որպեսզի սոցիալապես խոցելի խավերին հատկացվի թվային ընդունիչ սարքեր, և ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի որոշմամբ՝  այդ նպատակով նորից լրացուցիչ գումար հատկացվեց, որպեսզի ևս  60.000 թվային ընդունիչ հատկացվի այդպիսի ընտանիքներին:
«Սոցապնախարարության հետ համատեղ ջանքերով նախորդ տարի այդ սարքերը տրամադրվեց սոցիալապես անապահով ընտանիքներին: Ուսումնասիրությունները ցույց տվեցին, որ կան ընտանիքներ, որոնք դեռևս ունեն խնդիր: Եվ, քանի որ նախարարությունում խիստ ցուցանիշ է ընդգծվել, վարապետ Հովիկ Աբրահամյանը որոշեց ևս 60000 սարք ներմուծել: Առաջիկա օրերին դրանք կներկրվեն Հայաստան և դրանց բաշխումը կիրականացվի շատ կարճ ժամկետում: Քանի որ մեխանիզմը խիստ որոշակի է, կսկսենք արդեն փուլային անջատումներ իրականացնել»,- ասաց նա՝ հավաստիացնելով, որ այդ գործընթացը ևս կազմակերպվել է շատ թափանցիկ:
Ա. Առաքելյանն ընդգծեց նաև, որ եթե անալոգային հեռարձակումը չի անջատվում, դա չի նշանակում, թե այդ գումարներն իրենց նպատակին չեն հասել, և առհասարակ այդպիսի փոփոխություննեն իրականացվում են փուլ առ փուլ:
«Թվային ազդանշանը հասանելի է Հարապետության ամբողջ տարածքում, իսկ երբ կանջատենք անալոգայինը, որևէ  կերպ կապված չէ գործընթացի կամ պրոբլեմի  հետ: Մենք սպասում ենք, որպեսզի նոր խմբաքանակը գա, բաժանվի այն ընտանիքներին, որոնք խնդիր ունեն ինքնուրույն ձեռքբերելու. դրան կհաջորդի անջատումը»,- ասաց նա:
Փոխնախարարի խոսքով՝  այս պահին էլ այն ընտանիքներն, ովքեր արդեն ձեռք են բերել այդ սարքերը, կարող են թվային հեռարձակակմբ դիտել հաղորդումները, սակայն արդեն ակնհայտ տարբերությամբ:
«Ինչո՞ւ չեք նկատում անալոգային և թվային հեռարձակման տարբերությունը: Օրինակ՝ ես շատ մեծ տարբերությում եմ տեսնում»,- ասաց նա:
Դիտարկմանը՝ Հայաստանն այդ առումով նաև միջազգային պարտավորությունն ունի, արդյոք ուշ հեռարձակման համար տուգանք չի սահմանվում, Ա. Առաքելյանը նշեց՝ ոչ:
«Հայաստանը հուսալի գործըներ է: Դա պարտավորություն չէ, այլ՝ հայտարարություն, որ  2016 այդ պարտավորությունները դադարեցվում  է որոշ լիազորություններ: Միջազգային հեռարձակողը երաշխավորում է որոշակի պահանջներ, որոնք վերաբերում են անալոգային հեռարձակմանը: Եվ, եթե նախկինում մենք խնդիրներ էինք ունենում հարևան պետությունների հետ, ազդանշանի հետ կապված,  դա կարգավորիչ խթան էր, որպեսզի այդ վեճերը լուծվեն, այդ հայտարարությունը վերաբերում էր այդ պարտավորություններին»,- ասաց նա՝ հավաստիացնելով, որ Հայաստանն իր բոլոր պարտավորությունները կատարում է:

Замминистра: Если аналоговое вещание не отключается, это не значит – средства израсходованы нецелевым образом
30/05/2016 17:30
Все выделенные из госбюджета средства для перехода на цифровое вещание использованы по целевому назначению, заявил сегодня в парламенте заместитель министра транспорта и связи Артур Аракелян, отвечая на вопрос корреспондента Aysor.am, почему отложен переход телевидения с аналогового вещания на цифровое.
«Цифровое вещание будет осуществляться на всей территории республики, следовательно, программа отложена из-за нескольких проблем, для решения которых требуется время», - сказал замминистра.
Он напомнил, что в конце прошлого года правительство Армении выделило финансовые средства для предоставления цифровых приемников социально необеспеченным слоям населения, затем решением премьер-министра Овика Абраамяна с этой целью была выделена дополнительная сумма для приобретения еще 60.000 цифровых приемников.
«Совместными усилиями с министерством труда и социальных вопросов эти устройства были предоставлены в прошлом году социально необеспеченным семьям. Изучения показали, что есть семьи, у которых все еще остаются проблемы. И поскольку в министерстве указана строгая цифра, премьер Абраамян решил импортировать еще 60.000 устройств. В ближайшие дни они будут ввезены в Армению, и их распределение будет осуществлено в очень короткие сроки. После этого мы начнем поэтапное отключение», - заявил он, подчеркнув, что этот процесс организован очень прозрачно.
А.Аракелян отметил, что если аналоговое вещание не отключается, это не значит, что суммы потрачены не по целевому назначению, и в целом, подобные изменения требуют поэтапной реализации.
«Цифровой сигнал доступен по всей территории республики и отключение аналогового вещания никоим образом не связано с этим процессом. Мы ждем поступления новой партии приемников, чтобы раздать их семьям, которые не могут приобрести их самостоятельно, затем начнется отключение», - сказал он.
На замечание о том, что Армения взяла на себя международное обязательство, не приведет ли задержка перехода на цифровое вещание к штрафам.
«Армения – надежный партнер. Это не обязательство, а заявление. Международный вещатель гарантирует определённые требования, касающиеся аналогового вещания.  И если в прошлом у нас возникали проблемы с соседними государствами, связанные с сигналом, это было регулирующим фактором для решения споров и заявление касается именно этих обязательств», - сказал замминистра, заверив, что Армения выполняет все свои обязательства.