Դպրոցներում բիզնես են անում
Հայաստանում դպրոցը ոչ թե կրթական հաստատություն է, այլ՝ բիզնեսի աղբյուր։  Չարչրկված դրամահավաքներն այդպես էլ  ամբողջապես  արմատախիլ չարվեցին, այլ գործընթացն անցավ ընդհատակ։ Դպրոցներում ոչ պակաս շահութաբեր բիզնես է  համազգեստների գործը։  Շատ դպրոցներում  երեխաներին պարտադրվում է  կրել համազգեստ, որի համար ծնողներն ամեն տարի զգալի գումար են վճարում։ Այս մասին գրել է «168 Ժամը»:
Թերթի  խմբագրություն ահազանգ  ստացվեց  Երևանի Նոր Նորք  վարչական շրջանի դպրոցներից մեկի  մի խումբ ծնողներից, որ հերթական անգամ իրենք ստիպված են լինելու  12-16 հազար դրամ  վճարել աշակերտական  համազգեստի դիմաց։  Աղջիկների համար  կարվում է կիսաշրջազգեստ, փողկապ ու «ժիլետ», իսկ տղաների համար՝ տաբատ, փողկապ ու «ժիլետ»։  Սակայն ծնողները նշել են, որ հագուստը շատ անորակ  կտորից է կարվում, շուտ մաշվում է, իսկ չափսերն էլ տարվա կեսին արդեն  փոքր են լինում  երեխաների համար։  Նաև հագուստը բարակ կտորից է, և ձմռան ցուրտ  ամիսներին  երեխաները, միևնույն է, ստիպված են լինում համազգեստը փոխարինել  ջինսե տաբատներով։

«168 жам»: В армянских школах занимаются бизнесом
В Армении школа – не образовательное учреждение, а источник бизнеса. Печально известные сборы денег в школах таки и не удалось укоренить полностью, процесс перешел в подполье, пишет газета «168 жам».
Как отмечает издание, в школах довольно прибыльным бизнесом является пошив формы. Во многих школах детей заставляют носить форму, за которую родители должны платить ежегодно значительную сумму.
«Группа родителей одной из школ административного района Нор Норк Еревана обратилась в редакцию издания, сообщив, что в очередной раз они вынуждены заплатить за школьную форму 12-16 тысяч драмов. Для девочек шьется юбка, жилет и галстук, а мальчиков – брюки, галстук и жилет.
Однако родители отмечают, что форма шьется из очень некачественной ткани, быстро изнашивается, а размеры уже к середине года становятся малы детям. Кроме того, в зимние месяцы эта форма непригодна, поскольку ткань очень тонкая и из-за холодов дети вынуждены носить джинсовые брюки», - отмечает газета.