ԵԱՏՄ տարածքում ածխաջրածնային հումքի գները պետք է նպաստեն ապրանքների մրցունակության բարձրացմանը. Սարգսյան
31/05/2016 17:08
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում ընդունված որոշումները պետք է շոշափելի լինեն քաղաքացիների և գործարար շրջանակների համար, ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում:
«Որոշումները պետք է շոշափելի լինեն յուրաքանչյուր գնորդի և ծառայության պատվիրատուի համար, ով իր սեփական օրինակով կզգա ինտեգրացիայի առավելությունները: Այս նպատակին հասնելը հնարավոր է գործարարության վրա դրված ծանրաբեռնվածության նվազեցման ուղղությամբ համաձայնեցված աշխատանքի, տեխնիկական խոչընդոտների վերացման, ԵԱՏՄ ընդհանուր շուկաներ դուրս գալու համար պայմանների ստեղծման միջոցով», - նշել է Ս.Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է գազի, նավթի և նավթամթերքների ընդհանուր շուկաների ձևավորման հայեցակարգերի ընդունման նշանակությունը:
«Այս որոշումների իրականացումը կօժանդակի ԵԱՏՄ տնտեսական ներուժի հզորացմանը, քանի որ էներգակիրների շուկան կարևոր գործոն է արտադրության շղթայում և դրա կանխատեսելիությունից է հաճախ կախված կայուն տնտեսական աճի հնարավորությունը: ԵԱՏՄ տարածքում ածխաջրածնային հումքի գները պետք է նպաստեն մեր տարածքում արտադրվող ապրանքների մրցունակության բարձրացմանը», - ասել է Հայաստանի նախագահը:

Цены на углеводородное сырье в ЕАЭС должны способствовать повышению конкурентоспособности товаров - президент Армении
31/05/2016 17:15
Принимаемые на Высшем Евразийском экономическом совете решения должны быть осязаемы для граждан и бизнес-среды, заявил президент Армении Серж Саргсян на расширенном заседании Высшего Евразийского экономического совета.
«Принимаемые решения должны быть осязаемы для каждого покупателя товаров и заказчика услуг, который на собственном примере прочувствовал бы преимущества интеграции. Достичь этой цели можно посредством согласованной работы в направлении минимизации нагрузок на бизнес, устранения технических барьеров, создания условий для выхода на общие рынки в ЕАЭС», - сказал С.Саргсян.
Он подчеркнул значимость принятия концепций формирования общих рынков газа, нефти и нефтепродуктов.
«Реализация данных решений поспособствует усилению экономического потенциала ЕАЭС, так как рынок энергоносителей является важным фактором производственной цепочки и от его предсказуемости зачастую зависит возможность устойчивого экономического роста. Цены на углеводородное сырье на пространстве ЕАЭС должны способствовать повышению конкурентоспособности производимых на нашем пространстве товаров», - заявил президент Армении.