Լեհաստանը կհրաժարվի երկարաձգել Ռուսաստանից գազի նրկրման պայմանագիրը
Լեհաստանի պետական PGNiG գազային ընկերությունը մտադիր չէ երկարացնել ռուսական գազի մատակարարման վերաբերյալ «Գազպրոմի» հետ երկարաժամկետ պայմանագիրը: Ինչպես հայտնում է «РИАНовости»-ին, այդ մասին Reuters գործակալությանը հայտնել է գազային և էներգետիկ ենթակառուցվածքների հարցերով Լեհաստանի կառավարության լիազորված անձ Պյոտր Նաիմսկին:
«Մենք կձգտենք իրավիճակի, որի դեպքում երկարաժամկետ պայմանագիրը կմնա անցյալում: Եթե ռուսական գազի գինը լինի բավական մրցունակ, մենք չենք բացառում դրա ձեռքբերման հնարավորությունները, բայց հստակ՝ ոչ երկարաժամկետ համաձայնագրի շրջանակներում»,- ասել է պաշտոնյան:
1996 թվականին կնքված պայմանագրի գործողության ժամկետը լրանում է 2022 թվականին: Փաստաթղթի համաձայն Լեհաստանը Ռուսաստանից տարեկան գնում է 10,2 մլրդ խմ գազ: Սպառման հիմնական ծավալը երկրում կազմում է մոտ 15 մլրդ խմ:

Польша откажется продлевать контракт на поставки газа из России
Государственная газовая компания Польши PGNiG не намерена продлевать долгосрочный контракт с "Газпромом" на поставку российского газа. Как сообщает «РИАНовости», об этом заявил агентству Reuters уполномоченный правительства Польши по вопросам газовой и энергетической инфраструктуры Петр Наимский.
«Мы будем стремиться к ситуации, при которой долгосрочный контракт уйдёт в прошлое. Если цена российского газа будет достаточно конкурентоспособной, мы не исключаем возможности его приобретения, но точно не в рамках долгосрочного соглашения», — сказал чиновник.
Срок действия контракта, подписанного в 1996 году, истекает в 2022-м. Согласно соглашению с "Газпромом", Польша приобретает до 10,2 миллиарда кубометров российского газа в год. Основной объем потребления страны составляет почти 15 миллиардов кубометров.