Սարգսյան. Տնտեսական ինտեգրացիան պահանջում է մակրոտնտեսական մոտեցումների համակարգման մակարդակի բարձրացում
31/05/2016 16:20
ԵԱՏՄ-ն գագաթնաժողովին ներկայանում է մեկուկես տարվա գործունեության ընթացքում՝ համաշխարհային տնտեսության համար բարդագույն իրավիճակում ձեռք բերված որոշակի փորձով, ասել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում:
«Ստեղծվել է լայն իրավական հիմք, մշակվում են ինտեգրացիայի ալգորիթմներ, որոնք ընդհանուր առմամբ պետք է նպաստեն մեր երկրների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, մեր տնտեսությունների մրցունակության և համաշխարհային տնտեսական համակարգին դրանց ներգրավվածության մակարդակի բարձրացմանը», - նշել է նախագահը:
Ս.Սարգսյանի խոսքով, տնտեսական ինտեգրացիան պահանջում է մակրոտնտեսական մոտեցումների համակարգման մակարդակի բարձրացում:
«Այս կապակցությամբ կարևոր նշանակություն ենք տալիս 2016-2017թթ. ԵԱՏՄ անդամ պետությունների մակրոտնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղենիշների հետևողական իրականացմանը և մեր տնտեսական ներուժի զուգորդման ուղղությամբ հետագա գործուն մեխանիզմների մշակմանը: Այն կնպաստի մեր երկրների տնտեսությունների կայունության բարձրացմանը և ստեղծված բացասական տնտեսական իրավիճակի հետևանքների հաղթահարմանը», - ասել է Հայաստանի նախագահը:
«Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի համաշխարհային քաղաքականության և տնտեսության մեջ տարածաշրջանային կառույցների դերակատարության բարձրացման ընդհանուր ֆոնին մեր ինտեգրացիան դառնա տնտեսական գործընկերության գրավիչ մոդել, բաց լինի բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ լայն համագործակցության համար», - ասել է Ս.Սարգսյանը:

Саргсян: Экономическая интеграция требует увеличения уровня координации подходов на макроэкономическом уровне
31/05/2016 16:22
К саммиту ЕАЭС вышел с определенным опытом, накопленным за полтора года функционирования в сложной для мировой экономики ситуации, заявил президент Армении Серж Саргсян на расширенном заседании Высшего Евразийского экономического совета.
"Создана широкая договорная база, отрабатываются алгоритмы интеграции, что в совокупности должно способствовать социально-экономическому развитию наших стран, повысить уровень конкурентоспособности наших экономик и степень их вовлеченности в мировую экономическую систему", - отметил С.Саргсян.
По его словам, экономическая интеграция требует увеличения уровня координации подходов на макроэкономическом уровне.
"В этой связи придаем важное значение последовательной реализации основных ориентиров макроэкономической политики государств-членов ЕАЭС на 2016-2017 гг. и выработке дальнейших действенных механизмов по сопряжению нашего экономического потенциала. Это поспособствует повышению устойчивости экономик наших стран и преодолению последствий сложившейся негативной экономической ситуации", - сказал С.Саргсян.
"Мы должны сделать все, чтобы на общем фоне повышения роли региональных структур в мировой политике и экономике наша интеграция стала привлекательной моделью экономического партнерства, открытой для широкого сотрудничества со всеми заинтересованными сторонами", - отметил президент Армении.