Զախարովա. Ոչ թե կարելի է, այլ պետք է վերականգնել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ
Ռուսաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան կոչ է արել վերականգնել ռուս-թուրքական հարաբերությունները, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ Զախարովան հայտարարել է, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները վերականգնել «ոչ թե կարելի է, այլ պետք է»:
«Մենք բոլորս լսել ենք՝ ինչ հրահանգներ են երեկ հնչել Ռուսաստանի նախագահից այն քայլերի վերաբերյալ, որոնք ձեռնարկել է թուրքական կողմը մեր երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման համար: Ռուսական ինքնաթիռի հետ տեղի ունեցած ողբերգությունից հետո մենք բարձրաձայնել ենք մեր դիրքորոշումը. հարաբերությունների զարգացումը տեղի կունենա, հարաբերություններ կլինեն»,- ասել է նա:
Զախարովան նաև նշել է, որ ռուսական կողմի համար սկզբունքային էր հասկացնել նման գործողությունների անընդունելիության մասին:

Официальный представитель МИД РФ: Налаживать отношения с Турцией не можно, а нужно
Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова призвала восстанавливать российско-турецкие отношения, передает Gazeta.ru.
Отвечая на соответствующий вопрос журналиста, Захарова заявила, что восстанавливать отношения с Турцией «не можно, а нужно».
«Мы все слышали, какие установки прозвучали вчера от президента России по поводу тех шагов, которые предприняла турецкая сторона для нормализации отношений между нашими странами. После той трагедии, которая случилась с российским самолетом, который был сбит Турцией без всяких оснований, мы озвучили свою позицию: развитию отношений быть, самим отношениям быть, турецкий народ мы рассматриваем как дружественный», — сказала она.
Захарова также отметила, что для российской стороны было принципиально дать понять о неприемлемости подобных действий.