Ռուսաստանը փաստաթղթեր է պատրաստոմ՝ Թուրքիայի նկատմամբ սահմանափակումների չեղարկման համար
Թուրքիայի նկատմամբ սահմանափակումների վերացման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերն այժմ պատրաստվում են ՌԴ կառավարությունում: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, գրում է «РИА Новости»-ն:
Ավելի վաղ՝ չորեքշաբթի, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցից հետո ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է կառավարությանն Անկարայի հետ առևտրատնտեսական հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց սկսելու որոշման մասին, որոնք  ապրում են ճգնաժամ՝ 2015 թվականի նոյեմբերի 24-ին թուրքական զինուժի կողմից ռուսական «Սու-24» ռմբակոծիչի խոցման հետևանքով:
«Պետք է ընդունվեն համապատասխան ակտեր, որոնք կչեղարկեն նախորդ ակտերը, որոնցով սահմանափակում էր մտցվում այս կամ այն գործունեության հարցում», - հայտնել է Պեսկովը` հեռախոսային մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
Նա հիշեցրել է, որ Թուրքիայի նկատմամբ հատուկ միջոցները սահմանվել են նախագահի հրամանով: «Համապատասխանաբար՝ կլինեն նախագահի հրաման և կառավարության համապատասխան ակտեր: Այդ բոլոր փաստաթղթերն այժմ պատրաստվում են կառավարությունում», - ասել է նախագահի մամուլի քարտուղարը:

Россия готовит документы по отмене ограничений в отношении Турции
Документы, необходимые для отмены ограничений в отношении Турции, сейчас готовятся в правительстве РФ, включая соответствующий указ президента, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
Ранее в среду после телефонного разговора с президентом Турции Тайипом Эрдоганом президент РФ Владимир Путин проинформировал правительство о решении начать процесс нормализации торгово-экономических отношений с Анкарой, которые переживают кризис после того, как 24 ноября 2015 года турецкий истребитель сбил в Сирии российский бомбардировщик Су-24.
«Должны быть приняты соответствующие акты, которые отменят предыдущие соответствующие акты, вводящие запреты на ту или иную деятельность», - сообщил Песков в ходе телефонной конференции.
Песков напомнил, что спецмеры в отношении Турции вводились указом президента. «Соответственно, будут указ президента и соответствующие акты правительства. Весь набор этих документов сейчас готовится в правительстве», - сказал пресс-секретарь президента РФ.