ԼՂՀ Գլխավոր դատախազությունը հրապարակել է փորձաքննությունների արդյունքները. Զինծառայող Հայկ Թորոյանին գլխատել են կենդանության օրոք
30/06/2016 14:29
2016-ի ապրիլին ռազմական գործողությունների ժամանակ ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի զինծառայողների սպանության և նրանց մարմինների խոշտանգումների կապակցությամբ հարուցվել է 6 քրեական գործ։
Ինչպես հաղորդում է Լեռնային Ղարաբաղի Գլխավոր դատախազությունը, հարուցվել է 3 առանձին քրեական գործ՝ Քյարամ Սլոյանի գլխատման փաստով (գործը հարուցվել է ապրիլի 2-ին), Հրանտ Ղարիբյանի գլխատման գործով (գործը հարուցվել է ապրիլի 2-ին) և Հայկ Թորոյանի գլխատման գործով (գործը հարուցվել է ապրիլի 3-ին)։
Հարուցվել են քրեական գործեր Ռաֆիկ Հակոբյանի և Աղասի Ասատրյանի (գործը հարուցվել է ապրիլի 3-ին), Անդրանիկ Զոհրաբյանի և Ռոբերտ Աբաջյանի (գործը հարուցվել է ապրիլի 8-ին) սպանությունների գործով։
Եվս մեկ քրեական գործ է հարուցվել 15 զինծառայողների՝ փոխգնդապետ Ռոման Առաքելյանի, փոխգնդապետ Ալեքսան Առաքելյանի, փոխգնդապետ Օնիկ Գրիգորյանի, մայոր Սուրեն Մելքումյանի, ավագ լեյտենանտ Մաքսիմ Գրիգորյանի, շարքային զինծառայողներ Ժորա Եսայանի, Բագրատ Ալեքսանյանի, Բորիս Օզմանյանի, Գրիգորի Հարությունյանի, սերժանտ Ադամ Սահակյանի, պայմանագրային զինծառայող շարքային Անդրանիկ Գրիգորյանի, շարքային Տիգրան Բերաքչյանի, շարքային Արման Անդրասյանի, շարքային Ազատ Սիմոնյանի, լեյտենանտ Աշոտ Շահբազյանի մարմինների խոշտանգումների գործով։ Գործը հարուցվել է ապրիլի 10-ին։
Փորձաքննությունների արդյունքների համաձայն՝ Քյարամ Սլոյանն ու Հրանտ Ղարիբյանը գլխատվել են մահից հետո։ Հայկ Թորոյանին գլխատել են կենդանության օրոք։
Ռաֆիկ Հակոբյանի, Աղասի Ասատրյանի, Անդրանիկ Զոհրաբյանի, Ռոբերտ Աբաջյանի, Ալեքսան Առաքելյանի, Օնիկ Գրիգորյանի, Ռոման Պողոսյանի, Սուրեն Մելքումյանի, Մաքսիմ Գրիգորյանի, Ժորա Եսայանի, Բագրատ Ալեքսանյանի, Բորիս Օզմանյանի, Գրիգոր Հարությունյանի, Ադամ Սահակյանի, Անդրանիկ Գրիգորյանի ականջները կտրած են եղել։

В НКР обнародованы результаты экспертиз по фактам совершенных Азербайджаном военных преступлений. Айк Тороян был обезглавлен при жизни
30/06/2016 14:34
Генеральная прокуратура Нагорно-Карабахской Республики (НКР) обнародовала итоги расследования по уголовным делам в связи с убийством военнослужащих Армии обороны НКР и глумлением над их телами в период военной агрессии со стороны Азербайджана в апреле 2016 года.
Как сообщает Генпрокуратура НКР, в период со 2 по 10 апреля было возбуждено 6 уголовных дел, 3 из которых по фактам обезглавливания военнослужащих Кярама Слояна, Гранта Гарибяна и Айка Торояна.
Возбуждены также уголовные дела по фактам убийства и глумления над телами Рафика Акопяна, Агаси Асатряна, Андраника Зограбяна и Роберта Абаджяна.
В рамках одного дела были расследованы убийства и глумления над телами 15 военнослужащих: подполковника Алексана Аракеляна, подполковника Оника Григоряна, подполковника Романа Погосяна, майора Сурена Мелкумяна, старшего лейтенанта Максима Григоряна, рядового Жоры Есаяна, рядового Баграта Алексаняна, рядового Бориса Озманяна, рядового Григория Арутюняна, сержанта Адама Саакяна, рядового  контрактной службы Андраника Григоряна, рядового Тиграна Беракчяна, рядового Армана Андреасяна, рядового Азата Симоняна, лейтенанта Ашота Шахбазяна.
Согласно результатам экспертиз, Кярам Слоян и Грант Гарибян были обезглавлены после смерти. Айк Тороян был обезглавлен при жизни. Ему также отрезали руку. Головы Гранта Гарибяна и Айка Торояна до сих пор не возвращены.
У Рафика Акопяна, Агаси Асатряна, Андраника Зограбяна, Роберта Абаджяна, Алексана Аракеляна, Оника Григоряна, Романа Погосяна, Сурена Мелкумяна, Максима Григоряна, Жоры Есаяна, Баграта Алексаняна, Бориса Озманяна, Григора Арутюняна, Адама Саакяна, Андраника Григоряна отрезаны уши.
У Тиграна Беракчяна отрезаны уши и пальцы правой руки. У Армана Андреасяна отрезано правое ухо, порезы на груди.