ԱՄՆ-ում տրանսգենդերներին թույլատրել են ծառայել բանակում
ԱՄՆ-ի իշխանությունները պաշտոնապես հանել են տրանսգենդերների զինվորական ծառայության արգելքը, հայտնել է պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարտերը, փոխանցում է «РИА Новости»-ն:
«Ես հայտարարում եմ այն մասին, որ մենք անմիջապես դադարեցնում ենք տվյալ արգելքը», - ասել է նախարարը ճեպազրույցում: Նրա խոսքերով` «այս պահից, տրանսսեքսուալ ամերիկացիները կարող են զինվորական ծառայության անցնել և այլևս չեն հեռացվի կամ ինչ-որ կերպ նրանց չի արգելվի ծառայությունը միայն նրա համար, որ նրանք տրանսսեքսուալ են»:
Քարտերը նշել է, որ «աշխարհում առնվազն 18 երկիր տրանսսեքսուալներին թույլ է տալիս ծառայել իրենց զորքերում»: Նա նշել է, որ դրանց թվում են ԱՄՆ-ի այնպիսի մոտ դաշնակիցներ, ինչպես՝ Մեծ Բրիտանիան, Իսրայելը, Ավստրալիան:

В США трансгендерам разрешили служить в армии
Власти США официально сняли запрет на прохождение военной службы транссексуалами, сообщил министр обороны Эштон Картер, передает РИА Новости.
«Я объявляю о том, что мы немедленно приостанавливаем данный запрет», — сказал министр на брифинге. По его словам, «с данного момента американцы из числа транссексуалов могут открыто проходить военную службу и больше не могут быть уволены или как-то еще отлучены от службы только потому, что они транссексуалы».
Картер отметил, что в мире «по меньшей мере 18 стран разрешили транссексуалам служить в своих войсках». Он отметил в их числе таких ближайших союзников США, как Великобритания, Израиль, Австралия.