Ֆրանսիայի իշխանությունները ամբողջովին ազատվել են կասետային զինամթերքից
Ֆրանսիայի իշխանությունները ոչնչացրել են երկրում առկա կասետային զինամթերքի բոլոր պահուստները: Ինչպես հայտնում է «РИА Новости»-ն այս մասին ասվում է պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարների համատեղ հայտարարության մեջ:
Համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի և հրետանային արկերի ոչնչացման ծրագիրը «Օսլոյում ստորագրված Կասետային զինամթերքի մասին կոնվենցիայում նշված ժամկետից 2 տարի վաղ է ավարտվել»:
Կասետային զինամթերքը մահացու վտանգավոր է խաղաղ բնակչության համար: Ամենից հաճախ դրանք հասցվում են օդից կամ հրետանային զենքերի միջոցով: Գործարկման դեպքում  մեծ քանակությաքմբ պայթյունավտանգ նյութեր  ցրվում են մեծ տարածությունների վրա, ինչը բերում է խաղաղ բնակիչների շրջանում բազմաթիվ զոհերի, մասնավորապես՝ եթե դրանք օգտագործվում են բնակավայրերում:

Власти Франции полностью избавились от кассетных боеприпасов
Власти Франции уничтожили все имеющиеся в стране запасы кассетных боеприпасов. Как сообщает «РИА Новости», об этом  говорится в совместном заявлении министров обороны и иностранных дел.
Программа по ликвидации реактивных систем залпового огня и артиллерийских снарядов «была завершена на два года раньше срока, указанного в Конвенции по кассетным боеприпасам, подписанной в Осло».
Кассетные боеприпасы несут смертельную опасность для мирного населения. Чаще всего они доставляются с воздуха или при помощи артиллерийских орудий. При разрыве большое количество взрывоопасных суббоеприпасов рассеиваются на большие территории, что приводит к многочисленным жертвам среди мирных жителей, особенно при использовании в населенных районах.