Լավրով. ՆԱՏՕ-ն ուզում է հնարավորինս շատ երկրների դեպի իրեն գրավել՝ կտրելով Ռուսաստանից
ՆԱՏՕ-ն ուզում է հնարավորինս շատ երկրների դեպի իրեն գրավել՝ կտրելով Ռուսաստանից: Ինչպես հայտնում է ТАСС-ն, այս մասին հայտնել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ելույթ ունենալով «Իմաստների տարածք Կլյազմայում» ֆորումին:
«2008-ին Բուխարեստում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի ժամանակ՝ Վրաստանին ու Ուկրաինային պաշտոնական հրավեր ուղարկելու շուրջ երկար վեճերից հետո, կայացվեց որոշում, որ նրանք սկսեն դաշինքին միանալու ծրագիրը»,- հիշեցրել է Լավրովը:
«Պաշտոնական իրավաբանորեն պարտադիր համարվող որոշում չի կայացվել, բայց դա փոխհատուցվել է՝ ամփոփիչ փաստաթղթում տեղ գտած քաաքական արտահայտությամբ՝ «ՆԱՏՕ-ի երկրները վստահ են, որ Վրաստանն ու Ուկրաինան կլինեն ՆԱՏՕ-ում»:  Այդ ամենը կատարվել է 2008-ի ապրիլին, իսկ արդեն օգոստոսին Սաակաշվիլին, այդ խոստումից լրիվ գլուխը կորցրած, հրամայեց սկսել Ցխինվալի, ռուս ու օսեթ խաղաղապահների գնդակոծությունը»,- ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ «Թբիլիսին կլինի ՆԱՏՕ-ում» ՆԱՏՕ-ական սադրիչ արտահայտությունն իր դերակատարումն ուներ կատարվածում»: «Դա մտավ նաև ուկրաինացի ոչ այդքան պատասխանատու քաղաքական գործիչների ուղեղները ու հիմա դա էլ իր դրսևորումն ունի» - նշել է նա:

Лавров: НАТО хочет вовлечь в альянс все больше стран, оторвать их от России
НАТО хочет вовлечь в свои ряды все больше стран, оторвать их от России. Как сообщает ТАСС, об этом заявил в пятницу глава МИД РФ Сергей Лавров, выступая на форуме "Территория смыслов на Клязьме".
«В 2008 году в Бухаресте на саммите НАТО было принято решение, после долгих споров, направлять ли официальное приглашение Грузии и Украине, чтобы они начали программу присоединения к альянсу», - напомнил глава МИД РФ.
«Формального юридически обязывающего решения не было принято, но компенсировали политической фразой в итоговом документе - страны НАТО уверены, что Грузия и Украина будут в НАТО. Все это произошло в апреле 2008 года, а уже в августе Саакашвили от такого обещания снесло голову, и он отдал приказ начать обстреливать Цхинвал, российских и осетинских миротворцев».
«Натовская подстрекательская фраза - Тбилиси будет в НАТО - сыграла свою роль в этом. Здесь у меня нет сомнения, - сказал Лавров. - Это запало в голову и украинским не слишком ответственным политикам, и сейчас это прорвалось».