Թուրքիայում հայ դպրոցականները 15 մեդալ են նվաճել
Հուլիսի 11-18-ը Թուրքիայի Տրապիզոն քաղաքում կայացել է դպրոցականների 16-րդ համաշխարհային Գիմնազիադան, որը հանդիսանում է դպրոցականների համաշխարհային սպորտի ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող ստուգատեսը: Գիմնազիադային մասնակցել է 30 երկրի 2500 դպրոցական:
ՀՀ կրթությւան և գիտության նախարարությունից հայտնում են, որ ՀՀ պատվիրակությունը, որը կազմված էր 38 մասնակցից, հանդես է եկել 9-ը մարզաձևերում` ատլետիկա, մարմնամարզություն, լող, հունահռոմեական և ազատ ոճի ըմբշամարտ, ձյուդո, նետաձգություն, շախմատ և սուսերամարտ:
Հայաստանը ներկայացնող մարզիկ դպրոցականների թիմը ձևավորվել էր ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության աջակցությամբ` դպրոցականների հանրապետական մարզական ֆեդերացիայի կողմից 2015 թվականին անցկացված հանրապետական առաջնություններում լավագույն արդյունք ցուցաբերած մարզիկներից, որոնց համար կազմակերպվել էին լրացուցիչ ուսումնամարզական հավաքներ և մարզումներ` համաշախարհային ստուգատեսին նախապատրաստվելու նպատակով:
Հայաստանը ներկայացնող մարզիկ դպրոցականները 16-րդ համաշխարհային Գիմնազիադայում արժանացել են 5 ոսկե, 2 արծաթե և 8 բրոնզե մեդալների` թիմային հաշվարկով զբաղեցնելով 10–րդ հորիզոնականը:

Армянские школьники завоевали в Турции 15 медалей
В Турции, в городе Трабзон, 11-18 июля проходила XVI Всемирная гимназиада школьников, в которой принимали участие 2500 школьников из 30 стран.
Как сообщает пресс-служба министерства образования и науки Армении, делегация Армении в составе 38 участников выступила в 9 видах спорта – атлетике, гимнастике, плавании, греко-римской и вольной борьбе, дзюдо, стрельбе из лука, шахматах и фехтовании.
Представляющие Армению школьники-спортсмены удостоились на XVI Всемирной гимназиаде 5 золотых, 2 серебряных и 8 бронзовых медалей, заняв в общекомандном зачете 10-е место.
Команда Армении была сформирована при содействии министерства образования и науки Республиканской спортивной федерацией школьников Армении из спортсменов, показавших лучший результат на республиканских первенствах 2015 года.