Զենքերը վայր դնելուց հետո նախագահ Սարգսյանը պատրաստ է հրավիրելու Սեֆիլյանին և բացատրելու իրականությունը և հեռանկարները. Բալասանյան
24/07/2016 15:20
ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, Արցախի հերոս Վիտալի Բալասանյանը հայտարարություն է տարածել՝ բացահայտելով հուլիսի 17-ին ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածք ներխուժած զինված խմբի անդամների հետ բանակցությունների որոշ մանրամասներ: Վիտալի Բալասանյանը տեղեկություն է փոխանցել նաև այն մասին, թե ով է ոստիկանության գնդապետ Արթուր Վանոյանի սպանությունը կատարողը, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը:
Սստորև ներկայացնում ենք հայտարարությունը.
«Հուլիսի 22-ի լույս 23-ի գիշերն իմ միջնորդությամբ ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն Գեորգի Կուտոյանը այցելել էր զինված խմբի տղաներին, բավականին ժամանակ քննարկել են պատանդներին ազատ արձակելու հետ կապված հարցեր, այլ հարցեր ևս: Պարոն Կուտոյանը նաև առաջարկեց, որպեսզի տղաներից մեկը, որը վիրավոր է և որին տեղում աշխատող բժիշկները կարող են անկարող լինել փրկել, տեղափոխել հիվանդանոց անհրաժեշտ մասնագիտացված ստացիոնար բուժօգնություն տրամադրելու համար: Ցավոք այդ հարցը դրական պատասխան այդպես էլ չստացավ: Չնայած տղաների մերժմանը՝ մենք հաջորդ առավոտյան վիրաբույժ ուղարկեցինք գնդի տարածք, որին նույնպես թույլ չտրվեց անհրաժեշտ միջամտություն կատարել:
Ինչ վերաբերում է պատանդների ազատ արձակմանը, ապա այդ մասով ես գոհ եմ պրոցեսից: Զինված խմբի տղաներին, նախնական պայմանավորվածության համաձայն, տրամադրվել է մամուլի հետ շփումների ամենալայն հնարավորություն: Ցավոք զինված խմբի տղաները չհարգեցին պետության հիմնական պահանջը, այն է՝ լրատվամիջոցների առաջ հանդես գալ բացառապես առանց զենքի: Կազմակերպեցին զենքի ու ռազմականության բացահայտ ցուցադրություն, այնուհետև էլ ուղիղ եթերում սկսեցին օդ կրակել: Ես սա խստորեն դատապարտում եմ և անընդունելի եմ համարում:
Ինչևէ, հետևելով Նախագահ Սարգսյանի կոչին, պետական գերատեսչությունները, որոնց հետ ես շարունակում եմ բանակցել, պատրաստ են սպառել զինված խմբի խաղաղ հանձնվելուն ուղղված բոլոր միջոցները: Կոչ եմ անում նաև քանի դեռ ուշ չէ, քանի դեռ հնարավոր է դա անել, ուշքի գալ և կատարել Հայաստանի Սահմանադրության և օրենքների միանշանակ պահանջը: Դրա համար ձեզ պետական մարմինները էլի են պատրաստ մամուլի հետ շփում կազմակերպել, եթե դրա կարիքը կա՝ ինչ-որ բաներ բացատրելու համար բոլորին: Բայց այս անգամ պատրաստ են դա անել բացառապես առանց զենքի, և հանրության համար բաց, հետևաբար լրագրողների համար անվտանգ տարածքում: Դրանից հետո պետք է անհապաղ վայր դնեն զենքը:
Կոչ եմ անում նաև տղաներին, քանի դեռ ուշ չէ անհապաղ իշխանություններին հանձնել վիրավոր տղային, ով նաև, ըստ տեղեկությունների, Ոստիկանության գնդապետին սպանողն է: Նրան շտապ բուժօգնություն է պետք, տղանե՛ր, ևս մեկ զոհ ոչ մեկին հարկավոր չէ: Ես կարծում եմ, որ տղաները պետք է օգտվեն այս վերջին հնարավորությունից:
Իմ միջնորդությամբ իշխանության բարձրաստիճան ներկա¬յացուցչի հետ միասին, որին ներկա էր նաև «Հիմնադիր խորհրդա¬րանի» անդամ Ալեք Ենիգոմշյանը, մենք «Վարդաշեն» քրեակա¬տա¬րողական հիմնարկում հանդիպել ենք Ժիրայր Սեֆիլյանի հետ և քննարկել ենք տարբեր հարցեր: Ժիրայր Սեֆիլյանը այդ պահի դրությամբ որևէ խոսք չի ասել, ավելին՝ պնդել է, որ այս պահի դրությամբ ինքը հրաժարվում է Նախագահի հրաժարականի պա¬հանջից: Ժիրայր Սեֆիլյանը բարձրացրել է իրենց հուզող ազգային նշանակության հարցեր, որոնք մենք խոստացել ենք փոխանցել Հանրապետության Նախագահին: Մենք անմիջապես կատարել ենք մեր խոստումը, փոխանցել ենք հարցերը: Արդեն ունենք նաև Հանրապետության Նախագահի դիրքորոշումը. այն է՝ տղաների կողմից զենքն անհապաղ վայր դնելուց և հանձնվելուց հետո նա պատրաստակամություն է հայտնել հրավիրելու Ժիրայր Սեֆիլյանին և բացատրելու իրականությունը և հեռանկարները»:

Президент Армении готов пригласить Сефиляна после того, как члены вооруженной группы сложат оружие и сдадутся
24/07/2016 15:42
Депутата парламента НКР, Герой Арцаха Виталий Баласанян распространил заявление, в котором проясняется личность убийцы полковника полиции Армении Артура Ванояна, а также содержатся детали переговоров с членами вооруженной группировки, сообщает «Арменпресс».
«В ночь на 23 июля при моем посредничестве с членами вооруженной группировки встретился директор Службы национальной безопасности Армении Георгий Кутоян, довольно долго были обсуждены вопросы освобождения заложников, другие вопросы. Господин Кутоян также предложил госпитализировать одного из раненных членов группировки, которому находящиеся на месте медики могут не суметь оказать всю необходимую помощь. К сожалению, это вопрос не получил положительного решения. Тем не менее, на следующее утро мы отправили хирурга, которому не позволили работать.
Что касается освобождения заложников, то я доволен процессом. Согласно предварительной договоренности, членам вооруженной группы была предоставлена самая широкая возможность для общения со СМИ. К сожалению, они не выполнили основное требование государства – общаться с представителями СМИ без оружия, более того, стали стрелять в прямом эфире. Я осуждаю это и считаю недопустимым.
Тем не менее, следуя призыву президента Саргсяна, государственные ведомства продолжают переговоры, готовы использовать весь арсенал средств, направленных на мирную сдачу членов вооруженной группы.
Призываю, пока не поздно и пока возможно, протрезветь и выполнить однозначное требование Конституции и законов Армении. Для этого государственные органы готовы вновь организовать вашу встречу со СМИ, если есть необходимость объяснить что-то всем. Но на этот раз готовы сделать это без оружия и на безопасной для общества, в том числе, журналистов территории. После этого вы немедленно должны сложить оружие.
Пока не поздно, призываю также передать раненного, который, по некоторым данным, убил полковника полиции. Ему необходима срочная медпомощь. Еще одна жертва никому не нужна. Думаю, что ребята должны воспользоваться этой последней возможностью.
При моем посредничестве в уголовно-исправительном учреждении «Вардашен» состоялась встреча Жирайра Сефиляна с высокопоставленным представителем власти и членом «Учредительного парламента» Алеком Енигомшяном, на которой были обсуждены разные вопросы. Ж.Сефилян не сказал ни слова, утверждал, что на данном этапе отказывается от требования отставки президента. Ж.Сефилян поднял волнующие его вопросы национального значения, которые мы обещали передать президенту Армении. Мы немедленно выполнили наше обещание. Уже имеем позицию президента Армении. Он выразил готовность после того, как ребята немедленно сложат оружие и сдадутся, пригласить Ж.Сефиляна и объяснить реальность и перспективы».