ՄՕԿ որոշումը հիասթափեցրել է WADA-ին
Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալության (WADA) ղեկավար Քրեյգ Ռիդին իր հիասթափությունն է հայտնել Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի՝ Ռուսաստանի հավաքականին Ռիոյում կայանալիք Օլիմպիական խաղերին մասնակցության իրավունքից չզրկելու որոշման կապակցությամբ, հայտում է Риа Новости-ին:
«WADA-ն հիասթափված է, որ ՄՕԿ-ն չի հետևել WADA գործադիր հանձնաժողովի հանձնարարականներին… Մակլարենի զեկույցը բացահայտեց Ռուսաստանում պետության կողմից կառավարվող դոպինգային ծրագիրը, որը լրջորեն խախտում Համաշխարհային հակադոպինգային օրենսգրքում ամրագրված մաքուր սպորտի սկզբունքները», - ասել է Ք.Ռիդին:
Կիրակի ՄՕԿ գործադիր խորհուրդը որոշում է կայացրել, որ ռուսները կարող են ելույթ ունենալ մրցույթներին իրենց ազգային դրոշով: Միևնույն ժամանակ, միջազգային ֆեդերացիաները ինքնուրույն կորոշեն, թե ով է մասնակցելու 2016 թվականին կայանալիք խաղերին:

Решение МОК о допуске россиян к Олимпиаде разочаровало WADA
Глава Всемирного антидопингового агентства (WADA) Крэйг Риди выразил свое разочарование по поводу решения Международного олимпийского комитета (МОК), который не стал снимать российскую сборную с Олимпийских игр, которые пройдут в Рио-де-Жанейро.
«WADA разочаровано, что МОК не внял рекомендациям исполкома WADA… Отчет Макларена разоблачал управляемую государством допинговую программу в России, что серьезно подрывает принципы чистого спорта, воплощенные во Всемирном антидопинговом кодексе», - цитирует Риди сайт антидопингового агентства.
Напомним, что в воскресенье исполком МОК постановил, что россияне смогут выступить на соревнованиях под национальным флагом. При этом международные федерации будут сами решать, кто сможет выступить на Играх-2016.