Զինված խումբը հրաժարվել է իր վիրավոր անդամին տեղափոխել հիվանդանոց
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը և առողջապահական ողջ համակարգը հուլիսի 17-ից ի վեր մշտապես պատրաստակամ են  եղել և արել են ամեն հնարավորը, այսօր էլ շարունակում են մասնագիտական անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել բուժօգնության կարիք ունեցող ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու, հայտնում են առողջապահության նախարարությունից:
«ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային ծառայության գնդի տարածքում զինված միջադեպի հետևանքով բոլոր տուժածներին ողջ ծավալով տրամադրվել և տրամադրվում է պատշաճ բուժօգնություն։ Նախարարությունն ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում է պահում նրանց առողջական վիճակը և բուժման ընթացքը։ Տուժածների զգալի մասն ապաքինվելով դուրս է գրվել հիվանդանոցներից, մի մասն էլ անհրաժեշտ բժշկական օգնությունը ստացել է ամբուլատոր պայմաններում։
Անհրաժեշտ ենք համարում նաև նշել, որ շտապօգնության մեքենան շարքից հանելը և վարորդին պատանդ պահելը, բանակցությունների արդյունքում ստեղծված զեզոք գոտում զենքի առկայությունը և դրա գործածումը, կրակոցներն ամենևին չեն նպաստում բուժօգնության կազմակերպման համար համապատասխան մթնոլորտի ստեղծմանը և խոչընդոտում են մասնագիտական պարտքը կատարող բժիշկների աշխատանքը:
Նկատի առնելով, որ բուժօգնությունը կազմակերպվում է ամբուլատոր, ստացիոնար և շտապօգնության միջոցով, տվյալ դեպքում, ստեղծված իրավիճակից ելնելով` Երևանի քաղաքապետարանի «Շտապբուժօգնության» 6-8 մեքենա դեպքի վայրում և դրա հարակից տարածքում առ այսօր հերթապահություն է իրականացնում անհրաժեշտության դեպքում արագ արձագանքելու նպատակով։ Տեղում անհրաժեշտ բժշկական օգնություն է ցուցաբերվել յուրաքանչյուր դիմողի` թե՛ զինված խմբի անդամներին, թե՛ ոստիկանության աշխատակիցներին, թե՛ տարածքի բնակչությանը և թե՛ հավաքների մասնակիցներին։ Ըստ անհրաժեշտության` կազմակերպվել է բուժօգնության կարիք ունեցողի տեղափոխումը հիվանդանոց։
Ինչ վերաբերում է զինված խմբի վիրավոր անդամին բժշկական օգնություն ցուցաբերելու խնդրին, ապա մինչ օրս բուժօգնություն ստացող վիրավորին պարբերաբար առաջարկվել է տեղափոխել հիվանդանոց նրա վիճակին համարժեք ստացիոնար բուժում ապահովելու համար, սակայն առաջարկը մշտապես մերժվել է զինված խմբի կողմից:
Մեկ անգամ ևս խնդրում ենք զերծ մնալ իրենց մասնագիտական աշխատանքը նվիրումով և պատրաստակամորեն կատարող բժիշկների գործունեությունը խոչընդոտելուց և ավելորդ լարվածություն չստեղծել», - ասված է նախարարության հաղորդագրությունում:

Вооруженная группа отказалась от госпитализации своего раненного члена - Минздрав Армении
Министерство здравоохранения Армении и здравоохранительная система с 17 июля продолжает предоставлять необходимую профессиональную медицинскую помощь всем нуждающимся в медпомощи гражданам Армении. Об этом говорится в сообщении пресс-службы ведомства.
"Все пострадавшие в результате вооруженного инцидента на территории полка ППС в Ереване получали и получают надлежащую медицинскую помощь во всем объеме. Их состояние здоровья и ход лечения находятся в центре внимания министерства здравоохранения. Значительная часть пострадавших, выздоровев, выписалась из больниц, часть получила медицинскую помощь в амбулаторных условиях.
Считаем необходимым также отметить, что вывод из строя машины "Скорой помощи" и удержание водителя в заложниках, наличие оружия в созданной в результате переговоров нейтральной зоне, его применение, выстрелы вовсе не способствуют созданию соответствующей атмосферы для организации медицинской помощи и препятствуют работе врачей, исполняющих профессиональный долг.
Исходя из создавшейся ситуации, 6-8 машин "Скорой помощи" мэрии Еревана осуществляют круглосуточное дежурство на месте происшествия и прилегающей территории для быстрого реагирования при необходимости. На месте была оказана медицинская помощь всем обратившимся: и членам вооруженной группы, и сотрудникам полиции, и жителем территории, и участникам митингов.
Что касается вопроса оказания медицинской помощи раненному члену вооруженной группы, то ему предлагалась госпитализация для обеспечения соответствующей состоянию медицинской помощи, однако предложение отклонялось вооруженной группой.
В очередной раз просим воздержаться от препятствования деятельности врачей, преданно и профессионально исполняющих свой долг, и не создавать дополнительную напряженность", - заявили в Минздраве Армении.