Ուկրաինայի քաղաքացին ԱՄՆ-ում հակառուսական քարոզչության կենտրոն է ստեղծում
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը քննարկում է «Տեղեկատվական պատերազմի հակազդեցության մասին ակտ» օրինագիծը՝ ուղղված Ռուսաստանի և Չինաստանի «քարոզչական արշավների» դեմ, հաղորդում է РИА Новости-ն:
Օրինագծի հեղինակները առաջարկում են հիմնել «Տեղեկատվական վերլուծության և արձագանքման կենտրոն», որի նպատակն է վերհանել «ապակողմնորոշիչ» տեղեկատվությունը, վերահսկել մամուլում, հեռուստատեսությամբ, սոցիալական ցանցերում և այլ թվային լրատվամիջոցներում քարոզչության օգտագործման միտումները, վերհանել երրորդ անձանց կողմից անկախ ինտելեկտուալ հիմնարկներին, քաղաքական կուսակցություններին և  հասարակական կազմակերպություններին աջակցման փաստերը:
Ապատեղեկատվություն տարածողներից առանձնացնում են Ռուստաստանին և Չինաստանին, որոնք օգտագործում են քարոզչական գործիքներ՝ սպառնալով ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության շահերին և հիմնական դաշնակիցներին ու գործընկերներին:
Տվյալ ակտը լոբբինգի է ենթարկվում երկու ընկերությունների ջանքերով, որոնք զբաղվում են քաղաքական խորհրդատվությամբ՝ Willey Rein LLP и MKW Group: Պատվիրատուի դերում հանդիսանում է Հյուսիսային Իռլանդիայում գրանցված Aveiro LP-ն, որի տնօրենն է Ուկրաինայի քաղաքացի Յուլիա Բելոուսովան:

Гражданка Украины лоббирует в США создание центра антироссийской пропаганды
Комитет сената США по международным отношениям рассматривает проект "Акта о противодействии информационной войне" от 2016 года, направленный на противодействие "пропагандистским кампаниям" России и Китая, сообщает РИА Новости.
Авторы проекта предлагают учредить "Центр информационного анализа и реагирования", задача которого — выявлять "дезинформирующую" информацию, отслеживать тренды использования пропаганды в печатной прессе, на телевидении, в соцсетях и других цифровых медиа, выявлять факты поддержки третьими лицами независимых интеллектуальных учреждений, политических партий и неправительственных организаций.
Среди основных распространителей "дезинформации" выделяются Россия и Китай, которые используют "пропагандистские" инструменты, угрожая "интересам национальной безопасности США и их ключевых союзников и партнеров".
Согласно данным из реестра некоммерческих организаций, выполняющих функции "иностранного агента", акт лоббируется усилиями двух фирм, занимающихся политическим консалтингом, — Willey Rein LLP и MKW Group. В роли заказчика выступает зарегистрированная в Северной Ирландии компания Aveiro LP, директором которой является некая Юлия Белоусова, гражданка Украины.