Կալանավորված Արարատ Խանդոյանի փաստաբանը պատրաստվում է դիմել Վերաքննիչ դատարան
Ոստիկանության ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանի եղբայր՝ազատամարտիկ Արարատ Խանդոյանի փաստաբանը պատրաստվում է Վերաքննիչ դատարան դիմել իր պաշտպանյալի կալանավորումը՝ որպես խափանման միջոց վերացնելու համար:
«Պատրաստվում եմ վերաքննիչ դատարան բողոք ներկայացնել կալանավորումը՝ որպես խաբանման միջոց վերացնելու և իմ պաշտպանյալին ազատ արձակելու մասին, քանի որ հիմք չկա նրան կալանքի տակ պահելու համար», - Aysor.am-ի թղթակից հետ զրույցում ասաց Արայիկ Խանդոյանի փաստաբան Արա Ղարագյոզյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ դատարանի որոշումը «ապօրինի է, քանի որ որևէ փաստական տվյալով հիմնավորված չէ, թե ինչու է Խանդոյանը կալանքի տակ պահվում»:
«Դատարանը գրել է, որ իմ պաշտպանյալը կարող է փախուստի դիմել, խոչընդոտել քննությանը: Սակայն դա հիմք չի կարող լինել», - ասաց նա:
Արա Ղարագյոզյանը տեղեկացրեց, որ Խանդոյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեկան օրենսգրքի 225 հոդվածի 2-րդ մասով (զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելը, որոնք ուղեկցվել են բռնությամբ, ջարդերով, հրկիզումներով, գույք ոչնչացնելով կամ վնասելով, հրազեն, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր գործադրելով կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրություն ցույց տալով):

Адвокат арестованного Арарата Хандояна собирается подать жалобу в Апелляционный суд
Адвокат участника карабахской войны Арарата Хандояна – брата члена захватившей полк ППС вооруженной группы «Сасна црер» Араика Хандояна – собирается подать в Апелляционный суд жалобу на меру пресечения в виде заключения под стражу в отношении его подзащитного.
«Намерен подать жалобу в Апелляционный суд для отмены меры пресечения в виде заключения под стражу и освобождения моего подзащитного, поскольку оснований для его содержания под стражей нет», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am адвокат Араика Хандояна – Ара Карагезян.
По его словам, решение суда – «незаконное, поскольку не обосновано каким-либо фактическим доказательством, почему Хандояна держат под стражей».
«Суд считает, что мой подзащитный может бежать, препятствовать следствию. Однако служить основанием это не может», - сказал он.
Ара Карагезян также сообщил, что Арарату Хандояну предъявлено обвинение по ч.2 ст.225 Уголовного кодекса РА (Организация массовых беспорядков, сопровождавшихся насилием, погромами, поджогами, уничтожением или повреждением имущества, применением огнестрельного оружия, взрывчатых веществ или взрывных устройств либо оказанием вооруженного сопротивления представителю власти).