«Զվարթնոց» օդանավակայանում և «Արմենիա» հեռուստաընկերությունում ռումբի մասին ահազանգողը հայտնաբերվել է. ԱԱԾ
28/07/2016 18:24
ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումների համակցված գործունեության շնորհիվ հայտնաբերվել է ս.թ. հուլիսի 27-ին նախապատրաստվող ահաբեկչության մասին կեղծ ահազանգեր կատարած անձը, տեղեկացնում են ԱԱԾ լրատվական ծառայությունից:
Ձեռնարկված համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ նշված օրը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի, 1987թվականին ծնված Սարգիս Ռուբենի Սաֆարյանը, Ռուսաստանի Դաշնությունից դեպի ՀՀ երկու առանձին զանգ կատարելով հայտնել է, թե իբր «Զվարթնոց» օդանավակայանում և «Արմենիա» հեռուստաընկերությունում տեղադրված են ռումբեր, որոնք կարճ ժամանակում պայթելու են:
ԱԱԾ-ն հիշեցնում է, որ նախապատրաստվող ահաբեկչության մասին սուտ հաղորդում տալը քրեորեն պատժելի արարք է (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 259 հոդված), իսկ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունն իր տրամադրության տակ ունի բավարար միջոցներ ու հնարավորություններ նման ցանկացած արարք բացահայտելու և այն կատարած անձին հայտնաբերելու համար:
Փաստի կապակցությամբ ձեռք բերված նյութերը փոխանցվել են իրավասու պետական մարմիններին` համապատասխան իրավական ընթացակարգեր սկսելու համար

Звонки с ложными сообщениями о терактах в аэропорту «Звартноц» и телекомпании «Армения» поступили из России
28/07/2016 18:33
Служба национальной безопасности Армении выявила гражданина республики, сообщившего о якобы заложенных бомбах в ереванском международном аэропорту «Звартноц» и здании телекомпании «Армения» в Ереване.
Как сообщает пресс-служба СНБ, в результате предпринятых комплексных оперативно-разведывательных мероприятий выяснилось, что автором ложных звонков о готовящихся терактах является гражданин Армении 29-летний Саркис Сафарян.
«27 июля он двумя отдельными звонками из России в Армению сообщил о заложенных взрывных устройствах, заявив, что бомбы взорвутся спустя короткое время. Приобретенные материалы переданы в правомочные госорганы для начала соответствующих процедур», - отметили в ведомстве.
В СНБ сообщили, что ложное сообщение о теракте является уголовно наказуемым деянием в соответствии со статьей 259 УК Армении.