ՊՊԾ գնդի տարածքում վիրավում ստացած Արամ Մանուկյանը պահվում է անտանելի պայմաններում. Ահազանգում է փաստաբանը
29/07/2016 13:48
Ոստիկանության ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արամ Մանուկյանի փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը պահանջում է 2 օր առաջ վիրահատված, շնչառական ապարատները անջատած և ծանր վիճակում գտնվող իր պաշտպանյալին «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ից տեղափոխել մեկ այլ՝ քաղաքային հիվանդանոց և ապահովվել մարդկային պայմաններում ապաքինումը:
Ինեսսա Պետրոսյանի դիմումի մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«27.07.2016 թ.-ին կեսգիշերին ՊՊԾ գնդի տարածքում իմ պաշտպանյալ Արամ Մանուկյանը ստացել է ձախ ազդրի վերին երրորդականի հրազենային վնասվածք: Նույն օրը  ժ. 01:00-ի սահմաններում իմ պաշտպանյալը տեղափոխվել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն և կատարվել է վիրահատություն: Վիրահատությունից հետո նրան տեղափոխել են վերակենդանացման բաժանմունք և «Էրեբունի»  ԲԿ-ի Ռեանիմացիայի և վերակենդանացման բաժանմունքի ղեկավար Հարություն Մանգոյանը հայտնել է, որ իմ պաշտպանյալի վիճակը գնահատվում է ծանր և վերջինս գտնվում է արհեստական շնչառության պայմաններում:
Նույն օրը Արամ Մանուկյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրեսնգրքի 219-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով, ինչպես նաև նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը
Վիրահատությունից մեկ օր չանցած իմ պաշտպանյալ Արամ Մանուկյանը, ում առողջական վիճակը գնահատվում է ծանր՝ պատգարակով տեղափոխվել է Դատապարտյալների հիվանդանոց քրեակատարողական հիմնարկ:
28.07.2016 թ. այցելել եմ Դատապարտյալների հիվանդանոց տեսակցելու իմ պաշտպանյալին: Աշխատակիցները ինձ ուղեկցեցին իմ պաշտպանյալի այսպես կոչված հիվանդասենյակ, որը որևէ կապ չի կարող ունենալ հիվանդասենյակի հետ, քանի որ  այդ սենյակում չկար  ոչ մի պայման  հիվանդի բուժօգնությունը իրականացնելու համար: Նախ այդ սենյակում ի սպառ բացայակում են սանիտարահիգիենիկ բոլոր պայմանները, պատերը ամբողջությամբ բորբոսնած են: Սենյակում իմ պաշտպանյալը միայնակ անօգնական պառկած էր և որևէ բուժաշխատող առկա չէր: Սենյակի հակահիգիենիկ, անմխիթար  վիճակը այն աստիճան ծայրահեղ վատ էր, որ իմ պաշտպանյալը կարող է անգամ արյան վարակ ստանալ:
Նոր վիրահատված և  ծանր վիճակում գտնվող իմ պաշտպանյալի համար ապահովված չէր ոչ միայն տարրական հիվանդասենյակի պայմանները, այլ նաև սնունդը, քանի որ իմ պաշտպանյալի մոտ դրել էին  ընդամենը մեկ կտոր սև հաց, պանիր և կարագ, այն դեպքում, երբ հետվիրահատական շրջանում իմ պաշտպանյալին անհրաժեշտ է ապահովվել հատուկ սննդակարգով:
Նշեմ նաև, որ իմ տեսակցության ժամանակ  Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցները ևս ներկա են եղել և արձանագրել տիրող ծայաստիճան անմարդկային և նվաստացուցիչ պայմանները: Մի խոսքով Արամ Մանուկյանը պահվում է անտանելի պայմաններում:
ՄԻԵԿ 3-րդ հոդվածով սահմանվում է, որ ոչ ոք չպետք է ենթարկվի խոշտանգումների կամ անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի:
Հետվիրահատական շրջանում  գտնվող իմ պաշտպանյալը, ում առողջական վիճակը բժիշկները գնահատում են ծանր ավելի քան երկու  օր պահվում է անմարդկային և նվաստացուցիչ պայմաններում և գտնվում է անօգնական վիճակում:
Պետությունը պոզիտիվ պարտականություն ունի  հետվիրահատական շրջանում գտնվող իմ պաշտպանյալի համար ապահովվել համապատասխան պայմաններ և նրան Դատապարտյալների հիվանդանոց քրեակատարողական հիմնարկից տեղափոխել «Էրեբունի»  ԲԿ-ը կամ որևէ այլ քաղաքային հիվանդանոց կամ ապահովել հիվանդանոցային այնպիսի պայմաններով, որն ընդունելի կլինի, այլ ոչ՝ անմարդկային և նվաստացուցիչ:
Ելնելով նշված փաստերից և ղեկավարվելով ՄԻԵԿ 3-րդ հոդվածով խնդրում եմ 2 օր առաջ վիրահատված, շնչառական ապարատները անջատած և ծանր վիճակում գտնվող իմ պաշտպանյալ Արամ Պավելի Մանուկյանին  Դատապարտյալների հիվանդանոց քրեակատարողական հիմնարկից՝ նվաստացուցիչ և անմարդկային պայմաններից,  տեղափոխել մեկ այլ քաղաքային հիվանդանոց և ապահովվել մարդկային պայմաններում ապաքինումը»:
Նշվում է, որ փաստաբանը դիմումն ուղարկել է Արդարադատության նախարարին, Մարդու իրավունքների պաշտպանին ԱՆ քրեակատարողական ծառայության պետին, ԱԱԾ քննչական վարչության պետի առաջին տեղակալին

Адвокат: Раненный на территории полка ППС Арам Манукян содержится в невыносимых условиях
Адвокат члена захватившей полк ППС в Ереване вооруженной группы «Сасна црер» Арама Манукяна - Инесса Петросян - требует перевести прооперированного два дня назад и находящегося в тяжелом состоянии своего подзащитного из УИУ «Больница заключенных» в другую городскую больницу, обеспечив процесс выздоровления в нормальных условиях.
Адвокат направила заявления министру юстиции, защитнику прав человека, начальнику уголовно-исполнительной службы Минюста Армении, первому заместителю начальника следственного отдела Службы национальной безопасности.
В заявлении Инессы Петросян, в частности, отмечается, что после получения огнестрельного ранения на территории полка ППС 27 июля Арам Манукян был переведен в медицинский центр «Эребуни» и прооперирован.
«После операции А.Манукяна перевели в реанимационное отделение, и руководитель отделения реанимации и интенсивной терапии медицинского центра «Эребуни» Арутюн Мангоян сообщил, что его состояние оценивается как тяжелое, подключен к аппарату искусственного дыхания.
В тот же день Араму Манукяну было предъявлено обвинение по п.1 ч.3 ст.219  и ч.3 ст.235 Уголовного кодекса РА, а также в качестве меры пресечения избрано заключение под стражу.
Спустя день после операции, мой подзащитный Арам Манукян, чье состояние оценивалось как тяжелое, был переведен на носилках в УИУ «Больница для осужденных».
28.07.2016г. я посетила УИУ «Больница для осужденных» для свидания с моим подзащитным. Сотрудники сопроводили меня в так называемую палату, которая не может иметь никакого отношения к больничной палате, поскольку в этой комнате нет никаких условий для оказания больному медицинской помощи. Прежде всего, в этой палате полностью отсутствуют все санитарно-гигиенические условия, стены полностью покрыты плесенью. Мой подзащитный лежит в этом помещении один, в беспомощном состоянии, рядом нет ни одного медицинского работника. Антисанитарное состояние помещения такое ужасное, что мой подзащитный может получить заражение крови», - говорится в заявлении.
Отмечается также, что для недавно прооперированного и находящегося в тяжелом состоянии Арама Манукяна не обеспечиваются не только элементарные условия больничной палаты, но и питание: ему принесли кусок черного хлеба, сыр, масло, в том случае, когда в послеоперационный период должен обеспечиваться специальный рацион питания.
«Во время свидания присутствовали также сотрудники офиса защитника прав человека Армении, зафиксировавшие царящие крайне бесчеловечные и унизительные условия.
Статья 3 Европейской конвенции о защите прав человека устанавливает:
«Никто не должен подвергаться ни пыткам, ни бесчеловечному или унижающему достоинство обращению или наказанию».
Исходя из выше перечисленных фактов и руководствуясь статьей 3 Европейской конвенции, прошу перевести прооперированного два дня назад, отключенного от аппарата искусственного дыхания и находящегося в тяжелом состоянии Арама Павловича Манукяна из унизительных и бесчеловечных условий УИУ «Больница для осужденных» в другую городскую больницу и обеспечить выздоровление в человеческих условиях», - говорится в заявлении Инессы Петросян.