ՀՀ ԱՆ բոլոր քրեակատարողական հիմնարկներում իրականացվում են սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային գործողությունների բարելավմանն ուղղված աննախադեպ աշխատանքներ. վարչություն
29/07/2016 15:38
ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկների սանիտարահիգիենիկ վիճակի մասին տարաբնույթ մեկնաբանություններին ի պատասխան` քրեակատարողական վարչությունը հարկ է համարում տեղեկացնել, որ ս/թ ապրիլի 19-ին «Երևանի կանխարգելիչ ախտահանում» ՓԲԸ-ի հետ կնքնված պայմանագրի շրջանակներում ՀՀ ԱՆ բոլոր քրեակատարողական հիմնարկներում շարունակաբար իրականացվում են սանիտարահիգիենիկ և հակահամաճարակային գործողությունների բարելավմանն ուղղված նախորդ տարիների համեմատ աննախադեպ աշխատանքներ, հայտնում է ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկների վարչության հանրային կապերի բաժինը:
Նշվում է, որ այս ուղղությամբ կատարված աշխատանքները պարբերաբար լուսաբանվել են Քրեակատարողական ծառայության www.ced.am պաշտոնական կայքէջում:
Մասնավորապես, հուլիսի 7-ին և 26-ին, սահմանված չափորոշիչներին համապատասխան, ՀՀ ԱՆ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում կատարվել են ախտահանման և մակաբույծների ոչնչացմանն ուղղված աշխատանքներ:
ՔԿ հիմնարկների բուժմասերի, բնակելի գոտիների, սանհանգույցների և խոհանոցների ախտահանման և մակաբույծների ոչնչացման աշխատանքները կրում են շարունակական բնույթ, և այսուհետ ևս դրանք կկատարվեն յուրաքանչյուր շաբաթվա երեքշաբթի օրը:

Минюст Армении: В УИУ проводятся работы по улучшению санитарно-гигиенических и эпидемиологических мероприятий
29/07/2016 15:43
Пресс-служба управления уголовно-исполнительных учреждений министерства юстиции Армении распространила заявление относительно санитарно-гигиенических условий УИУ Минюста.
«В ответ на различные комментарии относительно санитарно-гигиенической ситуации в УИУ Минюста РА управление уголовно- исполнительных учреждений считает нужным  сообщить, что в рамках заключенного 19 апреля сего года договора с ЗАО «Профилактическая дезинфекция Еревана» во всех УИУ министерства юстиции периодически осуществляются беспрецедентные по сравнению с минувшими годами работы по улучшению санитарно-гигиенических и эпидемиологических мероприятий.
В частности, 7 и 26 июля, в соответствии с установленными стандартами, в УИУ «Больница для осужденных» были проведены работы по дезинфекции и уничтожению паразитов.
Добавим, что работы по дезинфекции медчастей, жилых зон, санузлов и кухонь УИУ носят продолжительный характер, и отныне также они будут проводиться еженедельно, по вторникам», – говорится в заявлении.
Ранее Офис омбудсмена Армении распространил заявление, в котором в частности говорится, что с целью повторной проверки санитарных условий УИУ «Больница для осужденных», а также с учетом обеспокоенности адвокатов относительно условий содержания задержанных лиц сегодня также представители защитника прав человека посетят уголовно-исполнительное учреждение.